pondělí 31. srpna 2015

Hejna autonomních dronů

Spousty autonomních dronů operujících v "hejnech" (swarm) jsou jedním z budoucích využití levných a chytrých dronů. Prozatím koncept tzv. systému systémů, kdy drony tvoří jakýsi předvoj skutečného útoku. Asi něco jako dříve střely s MIRV hlavicemi... Pro obranu celkem průser.





neděle 30. srpna 2015

Soudní novinky 15-35 (Clarence Thomas (asi) neopisuje)

  • Garzón zase divočí. (Spain's campaigning judge seeks change in law to prosecute global corporations: "Now Baltasar Garzón, the Spanish judge who redefined the boundaries of cross-border justice, has set his sights on widening the definition of international law to target corporations that carry out economic or environmental crimes. “Humanitarian and economic crises cause more deaths around the world than all of the genocides we have documented,” said Garzón, who made headlines around the world when he ordered the 1998 arrest of former Chilean dictator Augusto Pinochet in London.")
  • Adam Liptak v NYT nešetřil soudce SCOTUS Clarence Thomase: "Justice Clarence Thomas has not asked a question from the Supreme Court bench since 2006. His majority opinions tend to be brisk, efficient and dutiful. Now, studies using linguistic software have discovered another Thomas trait: Those opinions contain language from briefs submitted to the court at unusually high rates." Zatímco s první větou moc polemizovat nelze, s poslední citovanou větou Orin Kerr (GWU) nesouhlasí.
  • Rozhovor s Janem Kyselou o obsazování pozic českých ústavních soudců.
  • V USA žijí právní blogy zajímavou otázkou, jestli odvolací soudcové (v tomto případě mj. respektovaný, byť kontroverzní soudce Posner) mají v adversárním procesu spoléhat pouze na argumentaci stran, nebo si mohou udělat i vlastní internetový výzkum. Profesor Eric Segall se například staví za Posnera: "The availability of an enormous amount of reliable internet information is a phenomenon less than fifteen years old. How judges should use that vast repository is a difficult question that requires more study and thought. But, in this case, where the issue was one of correct medical procedure, where that question can be looked at through examination of numerous respected web sites, and where the adversary process involves a resource-deprived prisoner against a well-funded state defendant, it would be the height of formalism to prohibit appellate judges from consulting any source outside the formal and closed record of the case. At least in those circumstances, justice and a fair result properly trumped unnecessary legal rigidity."
  • Nakladatelství Oxford UP připravilo velmi příjemnou záležitost - kolekci článků zdarma na téma Judicializace mezinárodního práva
  • 10 filmů s právní tématikou, které byste měli zhlédnout.
  • The Economist: Term limits and the Supreme Court. Is it bad to have a bunch of old judges?
  • Benson Chinedu Olugbuo: Law and politics at the International Criminal Court.
  • Jak se mají právníci v Egyptě (Homosexuality is legal – but not allowed).
  • Bruce Ackerman, profesor z Yale, na téma Can the Supreme Court Force Congress to Own the War on ISIS? Judicial intervention may be the only way left to break the political impasse on authorizing Obama’s use of force. A velmi nesouhlasná odpověď Stevea Vladecka z American University.

čtvrtek 27. srpna 2015

Kdo vyhrává investiční arbitráže

Když má zahraniční podnikatel pocit, že ho podrazil stát, ve kterém se rozhodl investovat, často nemá mnoho příležitostí k obraně. Někdy dokonce jen jednu – mezinárodní arbitráž. Z dosavadních dat se zdálo, že i před arbitry tahá investor za kratší konec provazu. Novější čísla ale mluví jinak.

Zahraniční investoři obecně státy nežalují nijak rádi. Často to totiž znamená konec jejich místního byznysu. Na druhé straně jde mnohdy o jedinou možnost, jak se svých práv domoci – navíc leckdy byznys po zásahu státu beztak končí. Jsou státy, které bez náhrady znárodňují zahraniční podniky nebo protiprávně ruší investorům licence na těžbu nerostů. Jindy jsou politici rafinovanější a elegantně se pohybují na hraně legality, když například omezují volnost podnikání nebo zavádějí mimořádné daně. Ostatně to je i příklad českých solárních arbitráží.

úterý 25. srpna 2015

O kamarádíčkování v českých odborných časopisech

Před nedávnem nám s Jakubem Fučíkem vyšel v časopise Obrana a strategie článek s názvem "Noví aktéři na poli válečných konfliktů. Případová studie Nejvyššího soudu Izraele". Po nějaké době jsem si zase napsal něco jen tak z radosti, navíc na téma, které převážně nedělám, takže to celé mělo i samovzdělávací přínos. Dnešní zamyšlení věnuji pocitům krátce po publikování textu - funguje to tu docela dobře. Jedná se samozřejmě o naprostou anekdotu a jiní mohou mít zcela jiné zkušenosti (a nedělám si iluze, asi i mají), nicméně z mého pohledu funguje tuzemská politologická časopisecká scéna velmi slušně. 
Důležitým člověkem v Obraně a strategii je Pepa Kraus (tajemník redakční rady), s nímž jsem strávil asi 15 tisíc kilometrů v autě při cestě z Washingtonu k Niagarským vodopádům na kanadské hranice, napříč USA do LA a zase zpátky na východ. Dalších cca 5 tisíc kilometrů přibylo při cestování po Neapoli, sicilských mafiánských vesničkách a podobně laděných kalábrijských skvostech. Pan tajemník nás s pomocí busů a šílených i příjemných řidičů provázel po Íránu a taky jsme absolvovali docela speciální roadtrip (půjčeným autem) Brno - Sulaymaniyah (kurdská část Iráku) (u všech těchto cest byl i Tom Šmíd). Dalo by se tedy říci, že se jedná o osobu docela blízkou. Nicméně v publikační praxi zavládly vztahy zcela profesionální. První posudek z OaS vyzněl výborně, druhý již byl kritičtější, tudíž následovalo oblíbené "revise and resubmit". Nutno říci, že výtky z posudku spadaly do kategorie racionální a akceptovatelné, tudíž jsme článek předělali a napodruhé to již vyšlo, byť po dalších kritických připomínkách a dílčích předělávkách. Recenzní proces probíhal zcela férově, zejména kritický posudek byl kvalitní, znalý problematiky a s poznámkami k věci. Kamarádství šlo zcela stranou. 
Kdysi jsem spolu s Helenou Bončkovou publikoval článek k výjimkám z Listiny základních práv EU v časopisu Současná Evropa, opět, recenzní řízení bylo solidní, dva posudky, docela k věci. Podobné zkušenosti mám se SEPSem (článek k mezinárodním lidskoprávním smlouvám), a to jej nechválím jen proto, že mu šéfuje Pavel DufekPolitologický časopis pod vedením Petra Kanioka a Vlasty Havlíka funguje zcela bez pochyb, tam by nějaká skrčka asi nevyšla. 
Specifické jsou Mezinárodní vztahy (článek k EU a LP), kde se dělají klasické dva posudky, ale šéfredaktor Vít Beneš v zásadě působí jako třetí recenzent, a to ještě mnohem tvrdší než dva experti na dané téma. V MV to tedy vypadá zhruba jako v NQHR, kde jsme spolu s Katarínou Šipulovou vydali článek k případu D.H. a síle mezinárodních soudů, který prošel hned u tří dosti náročných a místy detailistických recenzentů. 
Co jsem tím vším chtěl říci? Mé osobní zkušenosti s českou časopiseckou scénou jsou výrazně pozitivní, šéfredaktoři dělají, co mají a svou práci vykonávají poctivě, recenzenti jakbysmet. Navzdory kamarádství s drtivou většinou jmenovaných jsem zatím nějaké úlevy nepocítil. Jen doufám, že podobné pocity mají i ostatní členové tuzemské komunity. 

neděle 23. srpna 2015

Soudní novinky 15-34 (Mazat, či nemazat?)

Dnes nejen o rozsudcích, ale také o soudech, soudcích a ústavách v širších souvislostech.

  • New Hampshire federal court: Prohibition against distributing ballot photos is unconstitutional: "the “secret ballot.” It’s not constitutionally mandated — at least, not in the federal constitution, though in some states it is expressly required — and I was surprised to learn that it only came into widespread use in this country in the late 1800s (..). federal district court in New Hampshire, invalidating a New Hampshire statute that prohibited “taking a digital image or photograph of his or her marked ballot and distributing or sharing the image via social media or by any other means … with the intention of letting it be known how he or she is about to vote or how he or she has voted." (..) the statute could not survive the “strict scutiny” required by the First Amendment for “content-based” prohibitions of this kind."
  • Zajímavá úvaha Benjamina Perrymana na téma mazání digitální stopy po kandidátech na nejvyšší soudcovské posty: "(..) efforts have been made to modify the digital footprint of Canada’s newest Supreme Court of Canada appointee, Justice Russell Brown, who was a prolific blogger when he was a law professor at the University of Alberta. An intense debate ensued on the propriety of appointing a judge with such publicly held and provocative views. But the real problem is not the prior public posts of a judicial appointee, but rather that we lack clear and transparent rules for when a judicial appointee’s digital footprint can be deleted with integrity. In the absence of such rules, efforts to modify a judicial appointee’s digital footprint risk harming public confidence in the judiciary."
  • Edward Rubin: Incoherence of Court’s dissenters in same-sex marriage ruling - nic moc nového se tu nedočtete, ale na druhou stranu se jedná o svižný kousavý pohled na disentéry a jejich výtvory v Obergefell: "It’s not their position, their basic arguments, or even the intellectual weakness of those arguments (there is, after all, no principled basis for opposing government recognition of same-sex marriage). It’s the incoherence, insensitivity, and generally hysterical quality of those opinions that provide the drama in this important but widely-predicted decision."
  • Krátké shrnutí politologického bádání o tranzitivní spravedlnosti a něco nového k tomu: Wendy Wong: Opting for Trials Post-Conflict? Why the Structure of Losers Matters. "trials are not simply an internationally imposed outcome, but a political choice taken in light of various pressures from external actors, to be sure, but also internal considerations. Some of our research addresses the question of under what conditions post-conflict should we expect “the winning party” (i.e. now, the government) to try “the losers” (i.e. their former opponents)? (..) what really matters is how the losers were structured. Centralized oppositions can mount more effective resistance both in terms of lethality, but also in terms of giving and receiving orders; centralized commands have a higher expectation that their strategies will be followed all the way down the chain. (..) winners are more likely to use trials against centralized losers, that is, losers that were more vertically-organized during the conflict, because of their organizational structure. This runs counter some of the findings in the transitional justice literature."
  • Nové poznatky o vztahu mezi ústavodárným procesem a kvalitou demokracie - rozhoduje úvodní fáze! Crafting a new constitution doesn’t necessarily lead to democracy. Here’s what does (Eisenstadt et al.): "Does writing a constitution lead to democracy? Sometimes—but not always. Post-Arab Spring, citizens of Egypt and Morocco ended up with “hybrid” regimes that mix some features of democracy with authoritarianism, as has been happening around the world. But in neighboring Tunisia, the new constitution did usher in profound democratic change. (..) we studied 138 countries that had adopted new constitutions between 1974 and 2011. Three years after those constitutions were in place, 62 countries were more democratic—but 70 others were either less so or no better than before. In getting to democracy, we found, how the new constitution is crafted is as (or more) important as the language in its text. (..) level and depth of popular participation consistently makes the difference in whether that country ends up a democracy. (..) Democracy grows most fully, we found, when many different kinds of people help in the first phase: drafting a constitution. Bringing everyone in—from the business elites to the pushcart vendors, from conservatives to liberals, from constitutional lawyers to illiterates—while actually writing something is critical."

středa 19. srpna 2015

What Obama 
Gets Wrong

Bret Stephens - What Obama 
Gets Wrong (Foreign Affairs)
Nevertheless, every president should be judged on a few fundamentals—his ability to deliver what he promised, weaken the country’s foes and strengthen its friends, elaborate a concept of the American interest that is persuasive and true, and pass on a world heading in the right direction. Obama rates well on none of these.
 ...
Now, however, the consequences of that foreign policy are becoming more obvious. The rebalance from the periphery to the core that Rose celebrates as an act of prudence has created power vacuums that have been filled by the likes of the self-declared Islamic State, or ISIS. The sense that Obama’s redlines are all negotiable, that his talk of all options being on the table is pure bluster, has led the country’s foes to believe that they can do as they please. And his faithlessness toward traditional friends has raised unsettling questions about the value of being a U.S. ally (just ask former Egyptian President Hosni Mubarak) and caused some to wonder whether they shouldn’t seek other patrons and otherwise do what they must to protect their interests, regardless of Washington’s wishes.

pondělí 17. srpna 2015

Soudní novinky 15-33 (Ano sexu na kampusu)


  • Překvapení roku! Velký rozhovor v Respektu se Sachou Prechal. Jen houšť!
  • Dirk Voorhoof (Ghent University): ECtHR accepts strict application of data protection law and narrow interpretation of journalistic activity in Finland.
  • Death Penalty In Connecticut Ruled Unconstitutional: "The Connecticut Supreme Court on Thursday ruled the state's death penalty is unconstitutional. The deeply divided court's 4-3 ruling will affect the 11 inmates currently on the state's death row."
  • Kdy Ano! znamená Ano!? "The case before the court, Corey Mock vs. University of Tennessee at Chattanooga, is the archetypal he-said-she-said campus sexual assault dispute that we have grown painfully used to over the last few years. Corey Mock, a wrestler, met a female UTC student on Tinder and they became friends. He invited her to a late-night house party, where they both got drunk and had sex in a bedroom. She later said that the sex was non-consensual and filed a complaint. Mock insists that she actively participated and gave no indication that she did not consent." A dál si to přečtěte sami...

pátek 14. srpna 2015

Obamův letní reading list

Podle WashPost.

středa 12. srpna 2015

Jeb Bush: Praha atd.

Jeb Bush vstoupil na horkou půdu války v Iráku a ve svém prvním velkém zahraničněpolitickém projevu obvinil Hillary Clinton z toho, že se o Irák nezajímala. Výsledky tzv. surge byly ztraceny a výsledkem je ISIS. Jako příklad uvedl, že Hillary byla v Iráku jen jednou.



Na toto téma doporučuji výborný článek z Politico: CHRISTOPHER R. HILL - How the Obama Administration Ignored Iraq

pondělí 10. srpna 2015

Soudní novinky 15-32

Prázdniny a publikační povinnosti rovná se zpoždění...
  • Německý ústavní soud zostra k rodičovským dávkám: "On July 21, 2015, the German Federal Constitutional Court ruled that the Deutscher Bundestag lacked the legislative power to enact provisions on the care allowance, which provides money to stay-at-home parents."
  • Ukraine's Constitutional Court Approves Decentralization Bill
  • Ruský Nejvyšší soud navrhuje dekriminalizovat menší trestné činy: "In a meeting with President Vladimir Putin, Supreme Court Chairman Vyacheslav Lebedev proposed that minor crimes such as battery and petty theft be decriminalized and classified as administrative offenses. He said this would reduce the number of cases sent to court by 300,000 annually. A bill, which the Supreme Court has drafted, would decriminalize petty crimes such as battery, the use of forged documents, the threat of homicide and failure to pay alimony or child support. Penalties for these offenses would only include fines, correctional labor or community service."
  • Další soud na obzoru? "The EU has welcomed a decision by Kosovo on Monday (3 August) to set up a special war crimes court to prosecute former members of the Kosovo Liberation Army (KLA)."
  • A další? Aneb Rusko v ráži (Russian Parliament Speaker Calls for Tribunal Over Hiroshima and Nagasaki Bombings): "An international tribunal should be set up to investigate the US atomic bombing of Hiroshima and Nagasaki in 1945, according to Sergey Naryshkin, speaker of Russia's Duma, or lower house of parliament, Russian state news agency Itar-Tass reports. Speaking at an event in Moscow's State Institute of International Relations, commemorating the 70th anniversary of the bombings on Wednesday evening, Naryshkin, one of Russia's most influential officials and a member of President Vladimir Putin's United Russia party, criticised international law experts, intellectuals, historians and military science experts for failing to come to a definitive stance in the aftermath of the Second World War on whether the use of atomic weapons against Japan was acceptable."
  • French court upholds ban on new cockfighting arenas. "France’s highest court, the Constitutional Council, upheld a law on Friday banning the construction of new cockfighting arenas, (..). While a law against animal cruelty prohibits cockfighting in most of France, it is allowed in the country’s northern Nord-Pas-de-Calais region, as well as in a number of its overseas territories, where the sport is considered a part of the local heritage. But the Constitutional Council dealt the sport a blow on Friday after upholding a law banning the construction of any new cockfighting arenas."
  • The Supreme Court’s Gap on Race and Juries: "(..) blacks are still being excluded from juries at disproportionate rates, especially when the defendant is black and the crime victim is white. Prosecutors have learned to game the system by providing explanations that are accepted as persuasive to judges who appear all too eager to be persuaded."
  • Zjevně důležitý britský případ k tématice mezinárodního práva a práva lidských práv: Serdar Mohammed v komentářích M. Milanovice a Alexe Conteho

TTIP na IIR

Na IIR vystoupil Martin Myant s příspěvkem na téma "Transatlantická dohoda o obchodu a investicích (TTIP): Přehnané předpovědi a nejisté dopady v době krize?", dále diskutovali Vilém Semerák a Tomáš Profant. Velké téma. Snad si na to najdu čas.

pondělí 3. srpna 2015

Soudní novinky 15-31


  • Když soudy kazí politikům plány: "An Illinois state court has dealt another blow to Chicago’s woeful finances. The city, whose pension system (on generous estimation) sits at around 36 percent funded, had proposed a plan to make minor changes to its defined benefit pension obligations, lessening the burden of its ever-worsening funding gap. But a court ruled against the changes, and the reasoning shows that Illinois’ constitution really is a suicide pact."
  • V Indii mají o zahalování jasno: "The Supreme Court on Friday made it clear that faith in one’s own religion will not disappear if you appear in an examination without a scarf for a few hours. It held that Muslim girls cannot insist on wearing the hijab (scarf) to examination halls for appearing in the All-India Pre-Medical Test scheduled for Saturday."
  • Pár argumentů k debatě, která se čas od času objeví i u nás: Dog law, pit bulls, and “breed-specific presumptions”: When must a dog who bites be destroyed?
  • Arbitration between Croatia and Slovenia: Leaks, Wiretaps, Scandal - to taky vypadá na pěknou taškařici. 
  • Breaking! Russia to create Eurasian Court against European Court of Human Rights (tohle musím ocitovat celé, opravdu upřímně by mě zajímalo, nakolik těm blafům sami věří): "Yelena Sutormina, Chairwoman of the Public Chamber Commission on the Development of Public Diplomacy and Support for Compatriots Abroad directed the Russian Foreign Minister Lavrov, and Minister of Justice Konovalov an official inquiry. She offers to consider creation of a Eurasian Court of human rights. The reason for such a court creation is the fact, that European Court decisions have "political motivation", but not human rights priority. The similar offering has been already stated by the Association of Asian Constitutional Courts. One of examples of politically motivated decisions is the suits on Ukrainian citizens' human rights violations, as a result of armed conflict in Ukraine. Some of them are not adopted by the European Court. The first consideration of the new court creation can be carried out in Beijing at the meeting of heads of the states in September 2015."
  • Scalia je vždy lákavé téma, tohle je pěkně hořko-zábavné.
  • Následky práva být zapomenut - už cca 400.000 smazání. Tento rozsudek se SD podle mě moc nepovedlo... Trochu širší pojednání zde.