pátek 24. srpna 2012

Simulace pádu železné opony v deskové hře

Přiznám se, že mám rád alternativní historii a třeba Světoválka od Harryho Turtledova, která do konfliktu druhé světová války nahnala jěštěří mimozemšťany, mě bavila moc. Někdy není ale třeba fantazírovat ani tolik. Desková hra 1989: Dawn of Freedom zpracovává téma pádu železné opony, tedy reálné události, a vy máte možnost vyzkoušet si "Co kdyby...". Stačí jen málo a události se mohou vyvíjet zcela jinak;)
1989 je hra určená pro dva hráče, přičemž jeden hraje za hybné síly demokracie, druhý se jako zavilý komunista znaží udržet status quo. Prostorově se hra odehrává ve východním Německu, v ČSSR. Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Na mapě je přehršel měst, ve kterých se snažíte získat vliv, stejně tak jako některé instituce - Karlova univarzita, katolická církev...
Samotná hra probíhá zahráváním karet, které obnášejí určité historické události či znázorňují důležité osobnosti. Ve hře se tak objevuje Václav Havel či Lech Walesa (nebo také Václav Klaus či Walter Komárek), ale také komunistický pohlavár Li Peng, protože události na čínském náměstí Nebeského klidu mohou ovlivnit proces demokratizace v Evropě. Kartami se provádějí akce přímo na hrací ploše. Díky osobnostem a událostem máte při hraní hry skutečně historický až přelomový pocit.
Za vliv v určitých částech východního bloku získáváte body při skórování. A právě ty na konci hry rozhodují o vítězi. O samotné vítězství ale skoro ani nejde, hra 1989: Dawn of Freedom vám přináší hluboký historický exkurz, k čemu přispívá i její historicky věrné zpracování s velkým množstvím osobností a událostí. Pro lidi z Čech a Moravy se zálibou ve vědách politických skoro ani nemůže být lákavější hra.
1989 je výborná strategická záležitost z mě osobně velmi blízkého prostředí. Funguje na obdobném principu jako hra Studená válka, která je na prvním místě žebříčku deskových her všech dob. A tématem je mi ještě bližší. Pokud vás toto krátké představení nalákalo, můžete si přečíst podrobnou recenzi na serveru Deskovehry.com.

Hru 1989: Dawn od Freedom můžete zakoupit v obchodě s deskovými hrami Planeta Her

Žádné komentáře: