úterý 1. dubna 2014

Füle a hodnocení politiky sousedství

Díky Lukemu za udržování blogu při životě, konečně jsem splnil již asi půl roku trvající neodkladné povinnosti a mohu se zase trochu smysluplněji zapojit. 
Včera vystoupil na půdě Evropského parlamentu (konkrétně jeho výboru pro zahraniční záležitosti) Štefan Füle se zhodnocením politiky sousedství za uplynulý rok. Člověk by se až lekl, že vzhledem ke všemu, co se odehrálo, by se snad mohlo jednat o zajímavé čtení, ale ne, nemusíte se obávat. Náš i váš komisař pro rozšíření a politiku sousedství vystoupil s oficiózním, typicky evropským projevem. Je tam trochu poštěkávání proti Rusku, lehce podpory Ukrajině, trocha sebechvály EU a pár těch výzev do budoucnosti. V zásadě bych měl dojem, že vše jakž takž funguje, s několika přiměřenými zádrhely. Situace v některých oblastech sousedství je hodnocena jako "difficult", což je asi největší odvaz co do intenzity celkového hodnocení.
Jinak Füle začíná pochvalou Unie, co všechno se podařilo - reformní úsilí v Gruzii, Moldávii, Maroku a Tunisku; taky se Evropa ještě zlepšila, v čem už vynikala - tedy v placení, teď jsme ještě lepší - 1.7 miliardy euro v bilaterální asistenci za rok (moc se nezdržujeme zkoumáním, jestli to k něčemu je); Východní partnerství frčí, Gruzie a Moldávie podepsaly ještě hlubší a komplexnější dohody (o vilniuském úprku Ukrajiny a Arménie za Ruskem se nepíše) a zintenzivňuje se spolupráce v rámci Unie pro Středomoří. Zkrátka jeden mega-úspěch stíhá druhý. Je tu ale taky pár čelindžis - třeba že různé země jsou různé, proto mají různé problémy. Nechci Füleho nějak zbytečně kritizovat, celé je to napsáno solidně, pár věcí si člověk domyslí. Třeba když se zdůrazňuje, že je potřeba vybavit Unii rychlejšími a flexibilnějšími nástroji, aby mohla adekvátněji reagovat. Kdo by je asi měl dostat? Komise, kdo jiný. Jedno zásadní sdělení ale mezi závěrečnými řádky najdeme: "If we want to be serious about the European aspirations of a number of our partners, then we have to use the most powerful transformative tool the European Union has at its disposal." Nejen podle mnoha výzkumů se jedná o rozšíření...

Žádné komentáře: