čtvrtek 31. října 2013

Soudcokracie, nebo judicializace politiky?

Ctěnému čtenářstvu si dovolím zvěstovati, že na pultech správných knihkupectví (např. na FSS) se objevila zásadní publikace s názvem "Soudcokracie, nebo judicializace politiky?", na níž jsem měl tu čest se autorsky i editorsky podílet. Do prvních kritických recenzí si užívám přítomnost mezi jmény jako například Ivo Pospíšil (generální sekretář Ústavního soudu), Vojtěch Šimíček (soudce Nejvyššího správního soudu) či Martin Smolek (vládní zmocněnec před Soudním dvorem EU). 
A o čem kniha z nakladatelství MUNI Press a IIPS cca je? Kopíruji z přebalu:
"Kniha si klade za cíl porozumět aktuálnímu tématu ingerence soudní moci do tvorby a výkonu politiky. Kniha přibližuje často nerozlišované pojmy jako judicializace, soudcokracie, soudcovský stát, vláda soudců a tak podobně, jež se snaží opatřit konkrétnějším obsahem. Jednotlivé kapitoly charakterizují současný stav, představují jeho příčiny a důsledky a pokoušejí se argumentačně ospravedlnit jeho přínosnost. 
Monografie se zaměřuje zejména na vnitrostátní situaci v České republice, nicméně role soudů je probírána i v širším kontextu, zejména představením debaty ve Spojených státech amerických, kde je téma zasahování soudců do politiky probíráno nejintenzivněji. Jednotlivé kapitoly se věnují také působení České republiky v mezinárodní „soudní diplomacii“, konkrétně při vyjednávání postů soudců u mezinárodních soudů pro české občany a při zastupování České republiky před Soudním dvorem EU či u Evropského soudu pro lidská práva."

úterý 22. října 2013

UACES 44th Annual Conference

University College Cork, Ireland - 1-3 September 2014 - a three-day interdisciplinary conference covering all aspects of contemporary European studies. Welcomed are both panel and paper proposals from across academic disciplines including law, economics, geography, history, sociology, public policy and politics. 

The deadline for submitting panel and paper proposals is Friday 17 January 2014.
For guidelines on how to submit a proposal visit: http://www.uaces.org/events/call/guidelines.php.
To find out more about the conference visit: www.uaces.org/cork.

pondělí 21. října 2013

GP esej: China's Swinging National Interest in South China Sea

Global Politics pubikoval esej o čínskej zahraničnej politike v Juhočínskom mori. V posledných rokoch sa stalo pravidlom, že Čína striedala "asertívne"  a pro-diplomatické obdobia, čo sa vo výsledku mohlo zdať ako "chaotické". Esej sa zaoberá práve týmto chaosom v čínskej zahraničnej politike a predkladá argumentáciu, podľa ktorej je tento zakomponovaný už v čínskom národnom záujme. Esej je dostupná na stránkach časopisu Global Politics.

středa 16. října 2013

GP rozhovor s Kerrym Brownom: China isn’t just a positive or a negative force, it is very complicated

Časopis Global Politics uverejnil rozhovor s uznávaným odborníkom na Čínu a vzťahy EU s Čínou, profesorom Kerrym Brownom z austrálskej University of Sidney a európskeho projektu ECRAN. Témou rozhovoru boli vzťahy medzi Čínou a strednou a východnou Európy, ktoré sa v poslednej dobe dostávajú častejšie do záujmu odborníkov aj verejnosti, okrem iného aj tým, že Čína sa stáva v našom regióne stále viac prítomná. Celý rozhovor si môžete pozrieť na stránkach Global Politics.

neděle 13. října 2013

Plánovaný nový tranzit pre ropu z Južného Sudánu: je tam Čína?

Zaujímavá novinka práve preblesla médiami, a celkom dobre demonštruje, akým spôsobom teraz svet funguje. Titulok "The mega-port that threatens to sink Sudan" znie v skutku dramaticky. Tak znie aj článok, ktorý hovorí o plánovanom "mega" prístave v Keni, tromi medzinárodnými letiskami, 1 730 km ciest, 1 500 km železníc, ropnou rafinériou a potrubím do Etiópie, Ugandy a ... Južného Sudánu. Rafinéria by mala byť funkčná v roku 2015. Po prečítaní takýchto informácii je prvá vec, ktorá človeku napadne: je tam Čína?

Samozrejme, Čína tam je. Podľa správy, je to práve čínska firma - China Communications, ktorá vedie víťazné conzorcium v tendri na výstabu prístavu, ciest a priľahlých rezortov, za slušných 500 miliónov USD. Keňa, podobne ako Etiópa, Južný Sudán a Uganda sa z tohto vývoja tešia a očakávajú rast HDP. Projekt však má aj oponentov a tým je samozrejme Sudán, ktorý stratou Južného Sudánu prišiel o 75 % svojich ropných zásob a teraz mu hrozí aj strata monopolu nad tranzitou juhosudánskej ropy, z ktorej mohol stále profitovať. Z pohľadu Číny je tento vývoj zaujímavý, keď tá evidentne nestojí za svojim "tradičným partnerom", ale sleduje najmä vlastné záujmy, ktoré su v oblasti nerozlučne späté so surovinami. Okrem toho, je zaujímavé vidieť potvrdenie stereotypov, že skutočne ten, kto vo svete v dnešnej dobe stavia železnice, "mega" prístavy a ropné zariadenia, je Čína.

Transatlantické vztahy plynové


V pátečních WashPost se objevil op-ed Anity Orbán a Václava Bartušky, emisarů pro energetiku Maďarska a ČR, ohledně překážek, které stojí v cestě exportu amerického zkapalněného zemního plynu spojencům USA. Autoři jemně kritizují byrokratické překážky na americké straně, vyzdvihují možnosti dodávek této komodity spojencům USA a poukazují na proamerické země střední Evropy, které jsou ohrožny energetickou nadvládou Ruska. Dobrý lobbying, počkejme si na výsledky. 
  • U.S. natural gas production has increased by one-fourth in the past five years, according to the Energy Information Administration; it has created 600,000 jobs since 2009 and helped drive down gas prices for millions of Americans.
  • Almost two dozen export license applications are pending; only a few have been granted in the past three years.
  • Nations in Central Europe import 50 to 100 percent of their gas from Russia. In comparison, Western Europe imports only 17 percent.
  • This is a historic moment. The United States has the chance to become a key player in international exports of natural gas. If Washington expands export opportunities, the results would include strengthened domestic production, enhanced global energy security, expanded market opportunities, lower global prices and stronger transatlantic alliances. By making strategic choices, the United States could demonstrate, once again, that it considers the Czech Republic, Hungary, Slovakia and Poland close allies and start a new, even closer, chapter in bilateral relations.

pátek 11. října 2013

Centrum pořádá mezinárodní seminář

Centrum pro lidská práva a demokratizaci pořádá v úterý 15. října 2013 v 15:15 v místnosti 109 na Právnické fakultě MU odborný seminář na téma EU Accession to the European Convention on Human Rights: Legal Assessment, Prospects and Pitfalls. V rámci semináře vystoupí a diskutovat s vámi budou:
- Jürgen Busch z Právnické fakulty Vídeňské univerzity
- Petra Bard z Katedry právních studií Středoevropské univerzity
- Jana Králová z Oddělení pro právo Evropské unie Ministerstva zahraničních věcí ČR
- Lubomír Majerčík, vedoucí analytického oddělení Ústavního soudu ČR

Celý seminář bude veden pouze v anglickém jazyce.

Centrum pro lidská práva a demokratizaci hledá stážist(k)y

Centrum pro lidská práva a demokratizaci hledá stážisty a stážistky pro pravidelné psaní textů do Bulletinu o lidských právech, řešení grantových projektů, přípravu policy paperů a seminářů v tematických oblastech
- Česká republika a lidská práva,
- Evropský systém ochrany lidských práv,
- Mezinárodní politika, byznys a lidská práva,
- Mezinárodní trestní spravedlnost.
 
Zájemci nechť pošlou do 15. října 2013 na e-mailovou adresu info@centrumlidskaprava.cz zprávu obsahující v předmětu slovo „Stáž“ a za pomlčkou název tematické oblasti, které by se chtěli věnovat. Do obsahu zprávy uveďte zdůvodnění svého zájmu a do přílohy e-mailu přiložte svůj životopis.

čtvrtek 10. října 2013

Kniha z Oxford UP zcela zdarma

Docela náhodou jsem na stránkách OUP objevil zajímavý (a zcela nový) kousek ke stažení zcela zdarma. 
"There is an open access version of this publication made available by OUP as part of the OAPEN-UK project. To download for free, click the Open Access link under Resources below." Sanice mi stále dribluje o hrudní koš...

středa 9. října 2013

Made in China

Toto shrnutí není k dispozici. Příspěvek zobrazíte kliknutím sem.

čtvrtek 3. října 2013

Česká bramboračka v OSN

Jak namačkat všechny světové problémy do jednoho desetiminutového projevu? Zeptejte se Jiřího Rusnoka... aneb slabší angličtina a Sýrie, lidská práva, jaderné zbraně, WTO, demokratizace, chemické zbraně, mezinárodní obchod, Barma, atd. atd.



Ještě jedna poznámka. Např. iHNed informuje, že Rusnok vystoupil na Valném shromáždění. Na webu OSN je také fotka se slavným řečnickým pultíkem z OSN s tmavězeleným pozadím. Ale ve skutečnosti (viz video; čas 7:49) celá řeč proběhla v nějaké poloprázdné hale. Co to? Valné shromáždění totiž probíhá v náhradních prostorách. Ty původní prochází rekonstrukcí.