úterý 13. prosince 2016

Martin Jahn ministrem zahraničí ČR?

Jako by se například Martin Jahn (nebo teda někdo ještě zkušenější v mezinárodním byznysu) stal v ČR ministrem zahraničí. K něčemu takovému se schyluje v USA, kde bude šéf ropného gigantu ExxonMobil Rex Tillerson zřejmě nominován Trumpem na takovou pozici. Kromě emocí ohledně jeho vazeb na Putina ale má celkem velké zastánce zahraničněpolitického establishmentu GOP.

"The Trump team is planning an aggressive public relations campaign to win confirmation for Tillerson and dispel what it sees as a false narrative about his ties to Russia, a person involved in the transition said. Former secretaries of state Condoleezza Rice and James Baker are planning to go public Tuesday morning with their support for Tillerson, as is former defense secretary Robert Gates. Former vice president Richard B. Cheney also is supportive and may advocate for his confirmation.
Gates was the first person to raise Tillerson as a secretary of state possibility with Trump during a meeting at Trump Tower, the transition official added. Trump did not know much about Tillerson but started chewing over the idea. He invited Tillerson for a meeting and the two global dealmakers hit it off. They recognized similarities in each other, and the more they talked, the more they liked each other, the transition official said.
Rice, who has served on the board of Chevron, then became a strong advocate for Tillerson. She and Trump spoke about Tillerson by phone Monday as Trump made his final decision."

Jahn by asi musel ještě trochu vystoupat. Bývalý šéf Czechinvestu a místopředseda vlády pro ekonomiku zahájil kariéru jako člen představenstva Škody Auto pro oblast personalistiky, později přešel na místo výkonného ředitele Volkswagen Group v Rusku. Letos na podzim se přesunul z pozice šéfa pro prodej firemním flotilám na místo výkonného viceprezidenta pro prodej a marketing Volkswagenu v severní Číně.

No, má navíc zkušenosti z české vlády. To prý Tillerson nemá vůbec.

Žádné komentáře: