úterý 24. června 2008
Divný metr
Karadžić a Mladić viseli v mé pracovně jako vzdro, jako recese, jako vyjádření nelibosti provokativním způsobem. Dlužno dodat, že jsem toužil sehnat také plakátky Anteho Gotoviny, Caca či Ramushe Haradinaje, bohužel se jedná o artikl nedostatkový. Gotovinu bych asi sehnal, ale do Chorvatska válet se na pláž nejezdím a pověřit nákupem např. moji sestřenici by bylo srovnatelné s pověřením nákupu a výběru grafické karty do PC mé maličkosti... A mým snem byl portrét Carly del Ponte nad nimi...
Ani jeden z pánů už v mé pracovně nevisí. Dozvěděl jsem se totiž, že chodily anonymní stížnosti, cože je to za pořádek, že dr. Šmíd má ve své pracovně portréty mezinárodně hledaných válečných zločinců. Pomiňme nyní presumpci neviny (byť jsem si jist, že vina obou pánů je vcelku dobře dokazatelná) a fakt, že anonymní stížnosti by mě nemusely zajímat, protože nemá - li někdo odvahu sdělit svůj názor přímo oponentovi, nezaslouží si respekt. Stejně tak pomíjím, že u stěžovatelů může jít o osobní zášt vůči mé osobě.
Meritem věci a mého rozhořčení, a to značně rezignovaného rozhořčení, je fakt, že se ozývají na tyto dva pány. Jsem skutečně niterně přesvědčen, že kdyby mi tam visel Gotovina, nikdo neřekne ani popel, protože ho prostě nepozná, stejně jako třeba další zločince balkánských válek Haradinaje či Thaciho. A především jsem skutečně niterně přesvědčen, že kdyby tam visel Guevara nebo jiný rudý vrah, který ale intelektuálnímu mainstreamu konvenuje názorově více, také by si nikdo nestěžoval.
A že někdo nechápe nadsázku - byť třeba hodně provokativní - to svědčí o jeho inteligenci.
Oba jsem sundal pro klid a proto, že jsem o to byl slušně požádán někým, komu jsem to vcelku rád splnil (už jen proto, že mi to nenařídilsilově...), ale svědčí to o tom, že některé pro mne znepokojivé vzorce v chování a myšlení jistých lidí dále přetrvávají...
Mmch. jsem zvědav, jaká se u mne dostaví reakce, až mi přijde na přednášku nějaký rozjívený studentík s Maem na tričku. S tím Maem, který má na svědomí tolik životů, kolik neměla celá Jugoslávie ani obyvatel !
středa 18. června 2008
Návštěva nervózního Bruselu
S Tomem Blažkem jsme tedy získali nejen možnost „turistiky“ po institucích EU, ale především příležitost zúčastnit se poměrně otevřených diskusí s lidmi jako je Pavel Telička (dnes úspěšný lobbista), Katharina von Schnurbein (tisková mluvčí Vladimíra Špidly) či Karel Ježek (šéf komunikace v Sekretariátu Rady). Pikantní na návštěvě bylo do jisté míry to, že jsme s úředníky Komise mluvili právě v den, kdy Irové rozhodovali v referendu o osudu Lisabonské smlouvy, přičemž na většině z nich byla patrná nervozita z budoucího výsledku lidového hlasování (tuším jediného v ratifikačním procesu Lisabonské smlouvy v rámci celé EU).
Pro mě byl jistým vrcholem návštěvy Bruselu pracovní oběd s bývalým komisařem EK Pavlem Teličkou, který dnes podniká v oblasti poradenství k EU. Jeho komentáře k české politice v době, kdy byl v pozici hlavního vyjednavače ČR s EU nebo komisařem EK či jeho hodnocení lobbingu na evropské a české úrovni bylo velmi zajímavé a otevřené. Diskuse se stočila i k Lisabonské smlouvě, zamýšlenému radaru v Brdech nebo filmu Gympl, ve kterém si Telička zahrál školního inspektora…
Osobně mě překvapila otevřenost některých úředníků, se kterými jsme se setkali. Na začátku se vždy ujistili, že jde o schůzku „off the record“ a pak se vcelku rozpovídali. Někteří propagovali Lisabonskou smlouvu, někteří pak na druhou stranu příliš rozvláčně hovořili o obecných věcech, jiní přidali k dobru zajímavé způsoby hodnocení úspěšnosti zvládnutí funkce předsednictví Rady jednotlivými státy – a to dle oblíbenosti kravaty vyrobené k této příležitosti. Italská kravata se prý nosí ještě dnes, zatímco mnohé ostatní jsou vzápětí nenávratně zapomenuty. Jak se s tímto „kravatovým testem“ vyrovná Česká republika?
úterý 17. června 2008
Cirkus na ČT
pátek 13. června 2008
Jagelonský kompromis v Praze
pátek 6. června 2008
Když se vykladač pravidel postaví nad pravidla hry
"Nejvíce mne asi zamrazilo při čtení bodu 98 nálezu, kde se osm soudců ÚS povýšilo nad ústavodárce. Zde totiž ÚS odpovídal na argument navrhovatelů, podle kterých ústavodárce při tvorbě Listiny zvažoval, zda má do čl. 31 Listiny zavést výslovně bezplatnost či nikoliv. Tím, že ústavodárce zvolil variantu bezplatnou, nelze dle navrhovatelů interpretovat ustanovení čl. 31 proti jeho smyslu právě v duchu varianty, která byla ústavodárcem odmítnuta. Jak na to reaguje ÚS? Ústavní soud k tomu podotýká, že zejména v oblasti sociálních práv by mohl za určitých podmínek nastat i rozpor mezi vůli ústavodárce a dobovou politickou realitou. „Jestliže v některých zemích Ústava neodpovídá politické realitě, není to proto, že ta či ona instituce nebo ta či ona forma nejsou života schopné, ale proto, že duch takové Ústavy je (dočasně) cizí politickým podmínkám dané země“. (B. Mirkine – Guetzevitch, Les Constitutions de ľ Europe nouvelle, II. édition, Paris 1930, p. 53). Toť celá reakce (!). Podle mne jde o naprosto nepřijatelnou reakci na legitimní argument navrhovatelů historií tvorby ústavy, resp. Listiny."
Z výše uvedeného jde skutečně strach, vždyť takhle se dá zdůvodnit pomalu cokoli! Nebál bych se tento výrok většiny soudců ÚS nominovat na Hubertem vyhlášenou soutěž o nejhloupější výrok roku, nejsmutnější na tom je, že autorem je jedna z nejvyšších ústaních institucí v zemi, která má na dodržování pravidel dohlížet.