úterý 5. srpna 2014

Čejka a Kerry na Blízkém východě

Marek Čejka postoval svůjrozhovor Izraelci se učili od Britů z A2. Odpovídá v něm i na otázku ohledně politiky USA.

Postoj vlády Spojených států amerických k nové palestinské vládě je zatím spíše zdrženlivý, ale nikoliv odmítavý. Současně ale Obama i Kerry otevřeně podpořili vojenskou intervenci v Gaze. Co to vypovídá o vztahu USA k Hamásu?

"Spojené státy jsou dlouhodobou obětí svojí vlastní politiky mnohonásobných standardů, kterou na Blízkém východě uplatňovaly po dekády. Obama i Kerry jsou oba dva vysoce inteligentní politici, kterým musí být jasné, že jim jejich spojenci na Blízkém východě už mnohokrát přerostli přes hlavu. Přesto si mohou myslet „A“ a ve skutečnosti musí s ohledem na své voliče a nátlakové skupiny často říkat spíše „B“."

Nuž, mě by spíš zajímalo, co si dotazovaný myslí o posledním plánu na příměří, který v Paříži razil americký ministr zahraničí Kerry. Ten byl hodnocen i poměrně neutrálními komentátory jakým je třeba David Ignatius jako neskutečná pitomost.

"Kerry’s error has been to put so much emphasis on achieving a quick halt to the bloodshed that he has solidified the role of Hamas, the intractable, unpopular Islamist group that leads Gaza, along with the two hard-line Islamist nations that are its key supporters, Qatar and Turkey. In the process, he has undercut not simply the Israelis but also the Egyptians and the Fatah movement that runs the Palestinian Authority, all of which want to see an end to Hamas rule in Gaza."

"A case can be made for this “kick the can down the road” approach, as I did last week in discussing Kerry’s recent diplomatic negotiations over Iran’s nuclear program and with rival political leaders in Afghanistan. But Gaza has suffered from a generation of brutal expediency. Any deal that reinforces Hamas’s stranglehold — rather than building a path toward change of government, elections and eventual disarmament — is misconceived. In the name of stopping bloodshed this week, it all but guarantees it in the future. That’s why public opinion polls show a strong majority of Gazans back the idea of returning to Palestinian Authority control — because they want an end to the cycle of intermittent warfare."

A co nový plán na jednání mezi oběma stranami? Odhodlá se izraelský premiér Netanyahu k odvážnému kroku?

"In all these ways, Kerry is now headed in the right direction — away from strengthening Hamas and toward empowering the moderates on whom hopes for a more stable and secure Gaza depend.

The question is whether Netanyahu has the courage and political clout to move in the same direction, toward a new framework for Gaza, rather than return to the battered status quo ante — with continued Hamas rule and the recurring wars that some Israelis have described as “mowing the lawn.”

It will be hard for the Israeli leader to embrace this new vision for Gaza because he would have to reverse his earlier opposition to the Fatah-Hamas reconciliation agreement, which he denounced as an embrace by Abbas of Hamas’s terrorist ideology. Netanyahu would also have to be prepared to truly open Gaza to the free flow of people and goods in return for disarming the terrorist groups."

1 komentář:

Marek Čejka řekl(a)...

Děkuji za zmínku :) Odpovídal jsem na dotaz A2 ještě před Kerryho plánem - ten můj koment byl obecně zaměřen šíře, než na současnou Gazu. Myslím, že to dobře ilustruje americkou politiku na BV v uplynulých desetiletích (a stejně tak i dřívější Kerryho snahy). A o té současné Kerryho aktivitě si myslím, že to bylo spíš pragmatické, protože se domnívá, že alternativa Hamásu v Gaze by byla zřejmě ještě horší než Hamás sám.

Inu něco jako pan Smrtka z Cimrmanů: "Po mě přijde sekáč - ten se nezakecá.."