čtvrtek 30. října 2008

Evropské obavy z českého předsednictví

Česká politická situace se v posledních dnech stala výrazně protřásaným tématem po celé Evropě. Volebního úspěchu ČSSD si nešlo nevšimnout a o stabilitě vlády nyní panují značné pochyby. I z tohoto důvodu již vznikají scénáře, jak Čechům předsednictví ulehčit, rozuměj "obrat jej o to, co by normálně řešilo".
Mistrem v této oblasti je kreativní prezident Francie Nicolas Sarkozy, který přišel už s několika projekty, kterými by mohl vrátit zemi galského kohouta její "grandeur". Po neúspěšné Středomořské unii se nyní chopil finanční krize a svoje socialistické řešení hodlal exportovat do eurozóny skrze formální summity zemí, které jsou v ní sdruženy. Česká republika tomu naštěstí za pomoci Německa zabránila, nenechala si od Sarkozyho předsednictví slovy Václava Klause "vytunelovat" a finanční krizi tak bude jako předsednický stát řešit ona. Není bez zajímavosti, že kancléřka Merkelová již podruhé v krátké době vystavila stopku Sarkozyho plánům na posílení pozice Francie v Evropě. Sarkozyho elán se stal předmětem parodie i v samotné Francii, doporučuji shlédnout díl francouzských Gumáků zde :)
Obavy však současné politické problémy v ČR vyvolávají i v sousedním Německu, kde poslanci CSU dumají nad akceschopností naší oslabené vlády v otázce krize a jeden z nich dokonce přišel s nápadem na prohození si předsednictví se Švédskem, což by byl zcela bezprecedentní krok, nehledě na to, že Švédi by se za dva měsíce těžko připravili.
Reakce vyvolala i nedávná slova prezidenta Klause, že Evropu ovládají stejné státy, které před sedmdesáti lety podepsaly Mnichovskou dohodu. Česká republika by si pak neměla hrát na to, že její předsednictví něco změní. Klaus skutečně nevynechá jedinou příležitost, jak předsednictví bagatelizovat. Podle německého Die Presse tak není divu, že v Bruselu mnohým naskakuje husí kůže, když o roli Klause během předsednictví přemýšlejí.
Situace okolo českého předsednictví je v současné chvíli mimořádně zamotaná, jelikož nikdo neví, co po změně nálady voličů očekávat a jaká vláda nás jím provede. Navíc jsme první středně velký stát v rámci postkomunistického bloku, který se evropského vesla chopí, a to ještě v okamžiku, kdy EU vplula do finanční krize a problémů s ratifikací Lisabonské smlouvy, mimo jiné právě u nás, což nám opět nepřidává. Hned několik států, včetně pilného Rakouska, svoje první předsednictví nezvládlo. Další mínus bod pro nás. No a že jsme obecně vnímání jako euroskeptický stát asi není třeba dodávat.
Projekt evropské integraci je postaven mimo jiné právě na důvěře mezi jednotlivými státy. Ta v časech krize často mizí, stejně jako ochota spolupracovat, nebo spíše spolu s ní. Nezbude nám, než na obojím za zbývající dva měsíce zapracovat...

5 komentářů:

Tom Šmíd řekl(a)...

Dik za poznamku:-)Me osobne tady tyto ciraty, ktere rozehral pan Sarkozy, opet pripominaji, proc je EU jedine zasadni tema, kde se shoduji s panem prezidentem. A mimochodem ona vysmivana poznamka, ze EU ovladaji stejne staty, ktere podepsaly Mnichovskou dohodu, nen vubec od veci. A predevsim bych byl veeelm odtazity, co se Francie tyce, protoze ta velmi nerada cti sve smluvni zavazky a Sarkozyho chovani je pouze odrazem dedictvi de Gaulla, Chiraca...

Martin Hrabálek řekl(a)...

Mno o Francouzich a jejich ucte k jakymkoliv zavazkum vime sve, to jiste. Nicmene nedivim se, ze v Nemecku je ta poznamka chapana tak trochu jako nefer, prece jen Merkelova dnes s tehdejsi vladou nema spolecneho vubec nic a navic pusobi v EU jako ostruvek rozumu, ktery brani Sarkozyho velikasskym planum. To, ze budou EU ovladat velke staty se da predpokladat, paralela ne Mnichov ale neni alespon vzhledem k Nemecku a Britanii fer.

Hubert Smekal řekl(a)...

Mně ten Mnichov přijde typicky klausovsky přestřelený, stejně jako slova o bezvýznamnosti předsednictví. Když o nic nejde, tak co se safra tak čertí, když nám na něj někdo verbálně sahá? Ostatně, já bych slovní hrátky kolem předsednictví viděl hlavně jako tlak na to, abychom jej nepodcenili a samozřejmě jako lehké velmocenské manévry. Když jsem četl rozhovor s autorem myšlenky o prohození předsednictví, tak se vyznával z toho, jak jej rozdurdil Klaus a že nic moc nedomýšlel a bla bla. Prostě něco plnácnul...
Ještě ad Mnichov: Itálie rozhodně v Unii první ligu nehraje, i když by možná chtěla, Britové ji rozumně brzdí a Němci s Francouzi samozřejmě spoluplní roli motoru. Ale co jiného očekávat? Že Unii povládne Malta s Estonskem? Osobně jsem raději, když počínání velkých států můžeme významně ovlivňovat, cokoliv je s námi konzultováno, můžeme se vyjádřit apod. Je to rozhodně lepší než ničím nespoutané Německo či Francie.

Tom Šmíd řekl(a)...

Jistěže situace je nepoměrně snesitelnější než v 38,to možná vyznívá ode mne blbě, pochopil li si to takto, ale mě se ten přístup tzv. staré Evropy vůbec nelíbí a je to jen další kamínek do mé mozaiky názoru, že bychom měli posilovat transatlantické vazby! Leží tam stát, který nám v dějinách přinesl nejméně starostí...

Hubert Smekal řekl(a)...

Doporučuji: http://blogs.ft.com/brusselsblog/2008/10/an-unnerving-czech-eu-presidency/#more-267 ČR na blogu Financial Times, včetně horké diskuze.