úterý 24. ledna 2012

Ako sa študujú kvanti metódy v USA?

Stručná odpoveď - skvele. Preto dávam do pozornosti virtuálny deň otvorených dverí, ktorý 31. 1. organizuje moja milovaná aktuálna alma mater, Columbia University, konkrétne program Quantitative Methods in the Social Sciences (QMSS).

Krátko k samotnému QMSS - ide o ročný magisterský program zameraný na aplikáciu kvantitatívnych (hlavne štatistických) metód v široko chápaných sociálnych vedách (politológia, MV, sociológia, ekonómia, business,...) a môžem ho len odporučiť každému, kto má motiváciu zlepšiť svoje analytické schopnosti (respektíve vôbec nejaké získať, čo bola rozhodne moja motivácia). K povinným predmetom je možné si vyberať predmety prakticky z celej Columbie, hoci s určitými obmedzeniami, takže program dovoľuje pomerne veľkú flexibilitu, či už chcete vedieť kvantitatívne analyzovať rozhodnutia sudcov, finančné forecasty alebo trendy v pôrodnosti v 50. rokoch a či už sa o 10 rokov (alebo o dva roky) vidíte v akademickej sfére, v UN, v IEA, v Nielsen, v Council on Foreign Relations, alebo v Goldman Sachs. Vďaka vrelému vzťahu QMSS s Katedrou štatistiky je možné si relatívne menej náročnú aplikovanú štatistiku takpovediac "opepřit" aj predmetmi ako je data mining, teória pravdepodobnosti, survival analysis, a naučiť sa pracovať s prakticky akýmkoľvek analytickým softwareom na svete, vrátane (ale určite nielen) Stata, SAS, SPSS, R, Matlab, či ArcGIS. Slovami samotného QMSS webu, "QMSS provides students with the rigorous research and analytical training necessary to thrive in today's data-rich world". Po prvom semestri nemôžem nesúhlasiť. QMSS má jedinú chybu - trvá len rok a vyvoláva chuť študovať večne.

Viac informácií o programe je k dispozícii na webe QMSS.

Týmto zároveň ďakujem Fulbrightovej komisii SR, že ma sem vyslala, a dávam do pozornosti ich web (český, slovenský - kritérium je miesto trvalého pobytu alebo štátna príslušnosť, nie škola). Deadliny pre štipendium na rok 2013/2014 budú o chvíľu, teda v lete, a vypracovanie kvalitnej prihlášky celkom trvá, takže je varovanie v januári viac než na mieste.

Rada v komentároch či e-mailom zodpoviem otázky k akémukoľvek aspektu tohto postu.

A jeden na záver.

Blízký východ v populární kultuře

Staré čínské přísloví, které bývá někdy připisováno Konfuciovi, říká, že „jeden obrázek vydá za tisíc slov“. V případě Blízkého východu a jeho konfliktů, kde se běžný smrtelník často ztrácí v záplavě agenturních zpráv, jmen nejrůznějších politiků a teroristů, případně se zamotá do roztodivných zkratek radikálních organizací, by toto rčení mohlo platit snad ještě více než kde jinde. Mnoha lidem se dnes navíc jeví jako daleko pohodlnějš sledovat krátké záběry, klipy nebo se řídit různými vizuálními vjemy a obrázky, než číst odborné publikace. Fakt že mínění lidí po celém světě vědecké knihy, bádání či obsáhlé novinové komentáře ovlivňuje stále méně, sice může znamenat zpovrchňování vědomostí - nemusí tomu však být tak vždycky. Nabízí se totiž i příležitost nabízet dění na Blízkém východě i "zábavnými", ne však nutně povrchními způsoby. Kromě tradičních knih a článků tak dnešní doba a technologie nabízejí celou řadu dalších možností - od filmů, přes hudbu a hudební klipy až po komiksy, prezentace, flashová videa,...   Vizuální a akustické umění všeho druhu získává v dnešní době čím dál více na významu, mj. i díky stále snadnějšímu šíření za pomoci internetu.

V níže uvedených odkazech jsem sestavil takovou malou osobní hitparádu populárního umění v souvislosti s Blízkým východem. Zatím tam najdete odkazy na filmy a hudební klipy. Tento výčet budu průbežně rozšiřovat, takže přibudou určitě další filmy, klipy, videa, případně propagandu a možná i odkazy na nejzajímavější komiksy.

Podívejte se nyní na:

1. Výběr zajímavých filmů o Blízkém východě - část první

2. Výběr zajímavých filmů o Blízkém východě - část druhá

3. Nejzajímavější filmy o charedim (ultraortodoxních Židech)

4. Nejzajímavější hudební klipy o Blízkém východě - část první

5. Nejzajímavější hudební klipy o Blízkém východě - část druhá

pátek 20. ledna 2012

Tak jak?

Chystá se další unijní smlouva a s ní přichází další kolo hrdinských půtek na téma - Podepíše?!? Vedou se debaty v TV i v tisku, jak Klaus zase může vydírat svými zdržovacími taktikami. Já se jen tak nějak podivuji a žádám znalé čtenáře o vyjasnění. V Lisabonu II snad Ústavní soud jasně řekl (cca bod 118, nepamatuji si přesně, píši ve spěchu), že prezident by měl ratifikované smlouvy bez zbytečného odkladu podepsat. Tedy prezident není veto-hráčem, a tudíž by se otázka využití chilského pera ani nemusela nijak extra přetřásat. Nevíte někdo, jak to je? Celý mediální a politický svět na ÚS zapomněl? Nebo čtu špatně nález ÚS?

úterý 17. ledna 2012

Martin Luther King, Jr. Day

To se člověk některé věci dozví až celkem pozdě, ale asi lepší pozdě než nikdy. Před 3 roky jsem na Politica Mundi psal o skvělém projevu čerstvě zvoleného Baracka Obamy, který mimojiné použil tuto větu:

"Put our hands on the arch of history and bend it once more towards the hope for better days."

V dětinské nerozvážnosti jsem ta slova označil za blábol, nicméně až nedávno, když jsem se procházel okolo nově otevřeného pomníku Kinga poblíž National Mall v DC, všiml jsem si, že mezi vytesanými slovy slavného zasněného rétora se o jednom oblouku mluví také. A to v řeči z roku 1967:

“the arc of the moral universe is long, but it bends toward justice.”

Inspirace je zřejmá a vyvolala řadu interpretací (viz např. zde). Nikdo mě tehdá neupozornil... proto píšu tento post, v den Martina Luthera Kinga, Jr. se to asi hodí. Ostatně ohledně vytesaných projevů Kinga u jeho pomníku vyvstaly i další debaty. Jedna z citací se totiž během stavby pomníku kvůli potřebné údernosti výrazně zkrátila a vznikl tak spor o to, zda nebylo změněno vyznění Kingových slov. Místo této přesné citace... "Yes, if you want to say that I was a drum major, say that I was a drum major for justice. Say that I was a drum major for peace. I was a drum major for righteousness." ...


... je na pomníku tohle: 
"I was a drum major for justice, peace and righteousness." Příbuzní Kinga to označili za příliš zkratkovité, namyšlené a nevyjadřující Kingův záměr. K věci se rozumně vyjádřil i prezident Obama: "What he really said was all of us can be a drum major for service, all of us can be a drum major for justice. There is nobody who can't serve, nobody who can't help somebody else." Citace Kinga pochází z jeho slavné řeči 
"Drum Major Instinct", kterou pronesl nedlouho před svou smrtí. Slova na Kingově památníku se nakonec změní, jak bylo v pátek rozhodnuto, aby lépe vyjadřovala autorův záměr.


Pomník určitě stojí za návštěvu. Je kousek od Washingtonova monumentu, přes rybník je vidět Jeffersonův památník. Kingův pomník není tak monumentální jako jiné v DC, ale myslím, že je velmi důstojný památce bojovníka za občanská práva. Nedávno byl také otevřen digitální archiv věnovaný Kingovi, kde můžete najít asi milion dokumentů spojených s jeho životem a dílem.


neděle 15. ledna 2012

Top 10 IR studijních programů

Speciál časopisu Foreign Policy "Inside the Ivory Tower" přináší zajímavé informace pro uchazeče o studium na nejprestižnějších pracovištích v oblasti mezinárodních vztahů. 
Mezi IR Master programy vyhrál Georgetown (zdravím Lukáše Hodera), mezi undergrad PhD programy Harvard (zdravím Michala Kořana). Teď už jen najít to správné stipendium a vzhůru za oceán...
Bonusový grafík od the Economist, který seznává, že Česká republika patří mezi tři země (spolu s Austrálií a Maďarskem) s nejbezpečněji uloženým jaderným materiálem. Na opačném pólu se nacházejí Írán, Pakistán a Severní Korea.

středa 11. ledna 2012

Arabské jaro se syrskou tváří

Další ze série diskusí Baraky nad tématikou turbulentního dění na Blízkém východě. Diskutovat bude Syřan Assem Attassi. Moderuje Marek Čejka. http://kabaretspacek.blogspot.comVstupné 30 Kč. Pondělí 16. ledna 2012. Start 19:30. Mimochodem, Kabaret Špaček stojí za návštěvu. :)

úterý 10. ledna 2012

Call For Applicants - Young Atlanticist Summits Chicago & Bratislava


The Young Atlanticist NATO Working Group and Young Atlanticist Summits - forming a working group of leading young minds to discuss issues related to transatlantic and global security.  Members of this group will have access to a series of unique online programming, including a running peer-peer dialogue and a series of web and phone conferences with leading experts and practitioners.  Members of the working group will also have the opportunity to earn subsidized in-person participation in one or both of two Young Atlanticist Summits – one on the margins of the GLOBSEC Security Conference in Bratislava in April 2012, and the other on the sidelines of the NATO Summit in Chicago in May 2012. 

- recruiting participants from all NATO member and partner countries. 
- the application form can also be downloaded at www.youngatlanticist.org, and note the February 6 deadline for submission.   
David Kirk
Director, Young Atlanticist Program
Atlantic Council of the United States

čtvrtek 5. ledna 2012

Výstava: Remembering 9/11

Procházet se poblíž Times Square v New Yorku během 31. prosince není úplně dobrý nápad, aneb strhne mě dav, procpu se skrz živé Sochy Svobody a hračky z Toy Story nebo se raději někam schovat? Útočiště nabídlo International Center of Photography a jeho tři výstavy. První výstava byla o jakémsi časopisu Harper's Bazar s krásnými slečnami a výraznými pohledy. V katalogu zmiňují i s tímto plátkem spojeného a slavného Richarda Avedona, autora skvělých fotografií Lennyho v New Yorkeru. Ale o tom jsem už v Politica Mundi psal...

Dále je v ICP výstava společensky angažovaných fotek ze 30. let. Dánský fotograf Peter Sekaer tehdy objížděl Ameriku a fotil zemi zasaženou hospodářskou krizí. Na objednávku různých ministerstev a úřadů USA fotil propagační fotky (např. propagace elektrifikace a práce federální vlády obecně) nebo prostě mapoval, jak vypadají slumy, města, vesnice... "Sekaer photographed alongside Walker Evans in the American South during the Farm Security Administration years, and photographs by the two are sometimes indistinguishable. But Sekaer, who was a painter and who made a living as a sign painter, was an accomplished and prolific photographer who combined a strong sense of advocacy with a highly attuned graphic eye."

Třetí výstavou je Remembering 9/11, pět menších výstav/projekcí k tématu teroristických útoků a jejich dopadu na město.




- Memory Remains: 9/11 Artifacts at Hangar 17, a major installation by Francesc Torres; 
- Photographs from Eugene Richards' Stepping Through the Ashes
- A five-channel video installation, cedarliberty, by Elena del Rivero and Leslie McCleave; 
- Above Ground Zero, photographs and proof sheets by Gregg Brown; and 
- Excerpts from Here is new york: a democracy of photographs.

Asi nejzajímavější byl výběr černobílích fotografií Eugena Richardse "Stepping Through the Ashes", který několik dní po útocích obcházel Manhattan a fotil (výběr také viz zde). Skvělé fotky, často mazaně vypointované a nebo hrozivě monumentální či pouze dokumentující místo a lidi. Také jejich černobílost jim dodává kouzlo.

Poněkud slabější částí výstavy byly fotky artefaktů abylých po dvojčatech - kusy železa, trámy a drobnější předměty (viz photo výše), které byly vybrány a skladovány v jednom z hangárů u New Yorku. Byly rozvezeny po celém světě pro památníky 11. září nebo rozdány do muzejí. Je to pochopitelná součást výstavy, ale nijak působivá pro mě nebyla. Nejmenovaná newyorská odbornice na umění ji přísně označila za "zbytečnou"... Své kouzlo ale artefakty měly, například lodička z papíru nalezená v troskách dvojčat.

Další součástí výsatavy byl výběr z projektu Here is new york: a democracy of photographs. Šlo o výběr z tisíců a tisíců fotografií raněného Manhattanu, které fotografové nebo obyčejní turisti pořídili. "... because anyone and everyone who has taken pictures relating to the tragedy was invited to submit their images to the gallery, where they were digitally scanned, printed and displayed on the walls alongside the work of top photojournalists and other professional photographers." Více o projektu viz zde.

středa 4. ledna 2012

Neopomenutelné odkazy

Na tento článeček o americké nerovnosti a politice se mezi slavnými americkými univerzitními jmény na Twitteru hojně odkazuje, posuďte sami: Clive Crook: Look Past Taxes to Fix Global Puzzle of Inequality.
Ještě větší parádu přináší Foreign Policy - IR hvězdy (Fukuyama, Nye, Waltz, Mearsheimer, Wendt, Keohane apod.) krátce odpovídají na krátké dotazy - View from the Top.