Po oslavách devadesátin Jacka Kerouaca se sluší upozornit i na dalšího cestovatele. George W. Bush se s dvaceti vojáky zraněnými v Iráku a Afghánistánu vydal na 100 kilometrovou jízdu na kole skrze Palo Duro Canyon State Park. Jejich dobrodružství můžete sledovat na webu Warrior 100 K Ride. :)
pátek 27. dubna 2012
čtvrtek 26. dubna 2012
Rozhovor dne
Dnes u mě vítězí rozhovor s ministrem Kalouskem ohledně finančních kontrol na Ústavním soudu.
Ochutnávka (u předsedy ÚS takový přístup zamrzí):
Proč jste výsledky kontroly na Ústavním soudu zrušil?
Už během kontroly se na mě obrátil pan předseda Rychetský s tím, že kontrola není v souladu s ústavou a že by mohla zasáhnout do nezávislosti soudu. Já jsem se s tímhle názorem neodvážil polemizovat. Pan předseda mi pak psal znovu po skončení kontroly. A velmi nutně by vznikla okamžitě veřejná spekulace, zda to celé nebylo účelové, jestli výkonná moc nedělá nezákonný nátlak na Ústavní soud a jestli nechceme ochromit činnost Ústavního soudu. Protože když by musel zaplatit penále, neměl by pak na svoji nezávislou činnost.
pondělí 23. dubna 2012
Jiný Georgetown
Americký právník během studií nemusel absolvovat žádný kurz o mezinárodním právu, na Georgetown Law je povinný jen 1 kredit, a to v podobě týdenní bojové hry jménem Week One, která čeká na prváky hned po prvním semestru. Jde o komplexní simulaci soudního jednání před ESLP a rozhodování americké vlády. Jakožto Global Teaching Fellow na Georgetown Law jsem mohl celý proces sledovat velmi zblízka.
Štítky:
Georgetown Law,
lidská práva,
mezinárodní právo,
USA
středa 18. dubna 2012
Příkopy mezi Židy se v Izraeli prohlubují - Interview s Tomem Segevem
Rozhovor s izraelským historikem Tomem Segevem o arabském jaru, proč může premiér Netanjahu říct „Moji lidé mě mají rádi“ či třeba o tom, jaké nebezpečí přináší stávající ministr zahraničí Avigdor Lieberman pro budoucnost izraelské demokracie.
Vyšlo v MFDnes-Kavárna, 14. 4. 2012
V České republice, konkrétně v nakladatelství Paseka, mu v dohledné době vyjde objemná monografie o proslulém lovci nacistů Šimonu Wiensenthalovi. Tom Segev (1945) patří mezi nejznámější izraelské dějepisce. Řazen bývá k takzvaným novým historikům. Ti začali v osmdesátých letech svým způsobem přepisovat dosavadní izraelské dějiny. Na jejich hlavu se tak snesla řada chvály i kritiky. Segev debutoval roku 1984 knihou nazvanou 1949: První Izraelci. Jeho publikace Sedmý milión: Izraelci a holocaust (2000) či Jedna Palestina, kompletní: Židé a Arabové pod britským mandátem (rovněž 2000) se staly ve svém odvětví světovými bestsellery.
Jak nahlížíte změny v arabském světě, jimž se začalo říkat arabské jaro – spíš pozitivně, nebo jste k arabskému jaru skeptický?
Spíše to druhé, protože to, co vidíme nyní, to již není žádné „arabské jaro“. Víceméně se ztotožňuji s hlavní názorovou linií: „Kde je jaro? Kde je demokracie?“. Možná v Tunisku, OK, ne však v Egyptě, Jemenu, Maroku. Možná opravdové jaro teprve přijde. Nemyslím si, že by nové arabské režimy vyvolávaly více sympatií než ty svržené – třeba takový egyptský maršál Tantáwí rozhodně není zásadně lepší než Mubarak. Mám obavu ze záměny jedné diktatury za druhou. Nazírám na arabské jaro z pohledu Izraelce, který vidí, že nové režimy nebudou Izraeli rozhodně nakloněny víc, než ty předešlé. Mubarak byl diktátor a ani v dalších okolních státech Izraele není situace o mnoho lepší, na druhou stranu jsme se naučili s těmito režimy žít. Ale je asi ještě brzy na hodnocení.
Co říkáte postoji izraelské vlády vůči arabskému jaru? Zachovala se prozřetelně, když změny v arabském světě nepodpořila a spoléhala na zavedený status quo v oblasti? Nemohla si svou podporou změnám více naklonit nové režimy a také prosté lidi v arabských zemích?
Nejlepší skutečně bylo dění nekomentovat - a čekat na to, co bude. Jinak izraelští politici obecně mluví až příliš často, ke všemu mají potřebu se vyjadřovat. Pro izraelskou diplomacii bylo arabské jaro těžkou zkouškou – nešlo prostě ihned ukázat Mubarakovi záda, neboť dlouho nebylo jasné, jestli bude zbaven moci. V arabském jaru je obtížné vystopovat hlavního vítěze a v blízkovýchodní politice platí, že byste měli podporovat vítěze. Kdo je ale skutečným vítězem arabského jara – Lid? Armáda? Islamisté?
Jak vidíte směřování izraelské demokracie? Posiluje, anebo ztrácí svůj demokratický duch? Mně třeba zaráží, že nedávno se dostaly do Knesetu k projednávání některé nepříliš demokratické návrhy zákonů omezující například činnost nevládních organizací.
Mám velké obavy o osud izraelské demokracie. Ne nadarmo se říká, že naším největším nepřítelem jsme my sami. Podle mě se dokonce jedná o větší nebezpečí, než které nám hrozí od Íránu, Hizballáhu a palestinských radikálních skupin. Mám za to, že demokratický duch u izraelské společnosti během uplynulých let silně poklesl. Izraelci se politicky velmi posunuli doprava. To je samo o sobě zcela legitimní, pokud se tak děje v rámci demokracie. Jenže některé ze zákonů, které jste nastínil, jsou již antidemokratické. Naštěstí řada z těchto kontroverzních návrhů nakonec Knesetem neprojde. Ale i tak se atmosféra v Izraeli v některých ohledech stává antidemokratickou a má spíše tendenci ke zhoršování. Izraelská demokracie je nyní daleko vratší, než tomu bylo třeba ještě před deseti lety.
pátek 13. dubna 2012
čtvrtek 12. dubna 2012
Vyšel nový Bulletin Centra pro lidská práva
V aktuálním čísle Bulletinu najdete dvě exkluzivní reportáže a spoustu dalších textů. Díky českým zástupkyním v Benátské komisi, Veronice Bílkové a Kateřině Šimáčkové, se můžete z první ruky dozvědět o činnosti této v odborných kruzích ceněné, ale veřejnosti neznámé instituci. Lukáš Hoder zase využil svého studia na renomované Georgetown University a vydal se na jednání Nejvyššího soudu USA v jednom z nejsledovanějších letošních případů.
středa 11. dubna 2012
Raději jaderný Írán, než preventivní válku
Většina
hlasujících (75 %) v
male anketě PM favorizuje spoléhat se na politiku odstrašování jaderného Íránu v případě, že se tato země definitivně vydá cestou militarizace svého jaderného program. Případný preventivní vojenský úder by většina
hlasujících považovala za kontraproduktivní. Podle menšiny (15 %)
hlasujících by byl preventivní vojenský úder nejméně špatné řešení, protože deterence
nemusí fungovat (např. pro další proliferaci jaderných zbraní v regionu, atd.).
Zatím se zdá, že Írán směřuje k jaderné zbrani. Podle MAAE se loni na podzim připravoval na testy rozbušky pro jaderné zbraně a podle posledních zpráv už rozbušku nejspíš otestoval. USA mají díky drones celý Írán jak na dlani a Obamova administrativa se zřejmě cítí sebevědomě na to vědět dostatečně brzo, že konečné rozhodnutí získat bombu bylo učiněno. Má Obamova adminsitrativa nějakou jasnou "red line" nebo by na otázku ankety PM nakonec odpověděla stejně jako většina hlasujících?
Zatím se zdá, že Írán směřuje k jaderné zbrani. Podle MAAE se loni na podzim připravoval na testy rozbušky pro jaderné zbraně a podle posledních zpráv už rozbušku nejspíš otestoval. USA mají díky drones celý Írán jak na dlani a Obamova administrativa se zřejmě cítí sebevědomě na to vědět dostatečně brzo, že konečné rozhodnutí získat bombu bylo učiněno. Má Obamova adminsitrativa nějakou jasnou "red line" nebo by na otázku ankety PM nakonec odpověděla stejně jako většina hlasujících?
pondělí 2. dubna 2012
Soutěž o nejlepší studentský odborný text
Časopis Global Politics ve spolupráci s portálem Sekuritaci.cz pod záštitou Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně vyhlašují soutěž o nejlepší studentský odborný text.
Autoři mohou volit témata z širokého spektra oblastí např. jaderné, energetické či kybernetické bezpečnosti; náboženského nebo politického extremismu; terorismu, mezinárodních konfliktů a z mnoha dalších dle vlastního výběru.
Soutěže se mohou účastnit studenti bakalářských a magisterských studijních programů.
Nejlepší práce budou oceněny finančními obnosy na nákup odborné literaturyv následujícím složení: 1. místo 2000 Kč, 2. místo 1500 Kč a 3. místo 1000 Kč, zároveň budou publikovány na stránkách časopisu Global Politics a portálu Sekuritaci.cz.
Práce musí splňovat formální a obsahové požadavky odborného textu. Délka textu by se měla pohybovat okolo 10 normostran (1 ns = 1800 znaků).
Své texty a pár informací o sobě posílejte do 30.dubna 2012 na emailovou adresu redakce@globalpolitics.cz; do předmětu nezapomeňte uvést „Soutěž GP“
Kvalita prací bude posuzována anonymním recenzním řízením. Případní zájemci o zpřístupnění hodnocení své práce nechť laskavě zašlou požadavek na emailovou adresu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)