úterý 7. května 2013

Kristina Mikulova: Central Europe's Pivot to Germany

Dim memories of wartime protectorates have faded in Central Europe. Some states, like tiny but perky Slovakia, would now gladly nominate Germany, the EU's guardian of austerity and paymaster-of-the-last-resort, as their "protector." Speaking at one of Europe's leading strategic forums, GLOBSEC in Bratislava, Slovakia's foreign minister Miroslav Lajcak sparked controversy last week when he said that Slovakia would not have a problem with becoming a part of a "greater Germany."
 
Pundits on both sides of the Atlantic should take due note. But rather than evoking sinister historical parallels, they should draw more attention to round two of a broader strategic realignment that is underway inside the European Union, its implications for the transatlantic relationship and opportunities for U.S. foreign policy.

Celý text viz Huffington Post.
 
Kristina je Transatlantic Policy Fellow v Center for Transatlantic Relations ve Washingtonu, D.C. Vystudovala na UK a Oxfordu a nedávno byla na GLOBSEC v Bratislavě. Její text podle mě ukazuje, co je aktuálně a následující dekádu bude hlavní zahraničněpolitické téma pro střední Evropu. Nedávno jsem o tom rozepsal článek, který třeba někdy vyvěsím. Jde o to, že Polsko směřuje do jádra EU, zatímco VB (úplně) ven. Společně s rostoucí mocí Německa v EU, se škrty v americkém vojenském rozpočtu a úvahách o odsunutí amerických vojsk z Evropy jde o zásadní posuny, které budou formovat geopolitiku Evropy pro následující dekády. Co udělá ČR?

Žádné komentáře: