pátek 21. ledna 2011

Omluva jak má být

"In 2004, the British envoy to Kenya, Sir Edward Clay, complained about rampant corruption in the country, commenting that Kenya's corrupt ministers were 'eating like gluttons' and vomiting on the shoes of of the foreign donors. In February 2005 (prodded to make a public apology for his statements given the political malestrom his earlier comments had made), he apologized - saying he was sorry for the 'moderation' of his language, for underestimating the scale of the looting and for failing to speak out earlier." (Dambisa Moyo: Dead Aid, p. 48).
Takhle z fleku mě napadnou jen dvě lepší omluvy - nepřekonatelný Honza Závěšický a odpověď nespokojenci ohledně počtu bodů za seminární práci (nepublikovatelné) a Richard Krajicek s omluvou tenistkám v dobách, kdy politická korektnost ještě tak nefrčela.

1 komentář:

Lukáš Hoder řekl(a)...

Nejlepší je myslím tradičně Winston Churchill. Jednou v parlamentu řekl, že "Half of the Parliamentarians are fools". Když ho za to zkritizovali, tak se omluvil, a řekl, že "Half of the Parliamentarians are not fools". :)