Harvardský hlavoun Stephen M. Walt na svém blogu konstatoval, že dávné tvrzení Stanleyho Hoffmanna, že mezinárodní vztahy jsou americká disciplína, stále platí. Či abychom byli přesnější - anglofonní disciplína, Walt vzal na milost především své kolegy severně od jezer a z Britských ostrovů. Prý za to mohou dva důvody - mocnosti (Británie jako mocnost minulá a USA jako mocnost současná) věnují hodně prostoru úvahám o mezinárodních vztazích a zbytek světa naslouchá a nechává se ovlivnit. A za druhé, autoritářské společnosti jako Rusko, Čína či Saúdská Arábie nemohou rozvinout pořádnou sociální vědu, protože tam neexistuje volnost myšlení a tolik potřebná svobodná diskuze a oponentura.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
4 komentáře:
Podobný dotaz si položilo jedno z čísel IR of the Asia-Pacific (7/3/2007): Why is there no non-Western international relations theory?
A na co dosli? :)
A nebude to i o tom, že je anglofonní komunita odborníků na mez. vztahy tak trochu do sebe zahleděná a to, co vzniká mimo ní, je pod její rozlišovací schopnost? O Číňanech, Rusech apod. nevím vůbec nic, ale třeba Francouzi (jako další bývalá mocnost) pmsn mez. vztahy řeší hodně. A dá se u nich najít dost zajímavých akademiků, kteří vychází z jejich specifické sociálněvědní tradice (Foucault atd.) a přináší originální náhledy na současná velká témata - Bertrand Badie, Didier Bigo, Olivier Roy, Gilles Kepel etc.
Jo, Tome, bude to částečně tak, ale kola akademického byznysu jsou neúprosná - hlavní žurnály jsou v angličtině.
Okomentovat