pátek 30. září 2011
Egyptská fotostory
Interview with Peter Singer - On Global Poverty, Human Rights and Ethical Questions
úterý 27. září 2011
HDP a zločin
pondělí 26. září 2011
Cena pro Kalouska
Nejlepší ministr financí naší galaxie a blízkého okolí Miroslav Kalousek byl opět oceněn za své hrdinské činy při boji s hospodářskou krizí, a své věrné služby… Služby komu? Občanům české republiky, kterým má být zodpovědný? O tom lze mít velmi závažné pochybnosti. Nicméně ke Kalouskově politice a jejích případných dopadech se snad vyjádřím jindy, za jistých okolností by to nemusela být úplná katastrofa.
Hlavním cílem tohoto textu je upozornit na pozadí celého humbuku kolem zmíněného ocenění. Ze způsobu, jakým s touto informací zacházejí média, by se dalo usuzovat, že se jedná o ocenění nějakou prestižní nezávislou mezinárodní organizací. Politický vzkaz pro vlastní obyvatelstvo je zřejmý, současná politika úsporných opatření je jediná možná a správná a nese své ovoce, hodnocení našeho ministra budiž toho důkazem. O naprosté myšlenkové impotenci ČSSD pak vypovídá komentář ohledně Kalouskova ocenění poskytnutý místopředsedou této strany Michalem Haškem. I když Sobotka se snažil věc napravit.
Miroslav Kalousek dostal cenu od časopisu Emerging markets, který vydává společnost Euromoney Institutional Investor, jejímž většinovým vlastníkem je Daily Mail and General Trust, kterou ovládá Jonathan Harmsworth. Ctěný pán je velkým sympatizantem britských konzervativců a jeho švagrová je manželkou syna železné lady, to se nám to začíná pěkně vybarvovat. Každopádně tohle rozkrytí vlastnické struktury není úplně fér. Sir Harmsworth nemusí mít s oceněním až tak moc společného, je potřeba se ptát, kdo o něm rozhodoval a na základě jakých kritérií. O ocenění rozhodovali finanční analytikové, bankéři a investoři a předmětem posuzování byl přínos pro řízení fiskální politiky státu. Kontrolní otázka, komu asi tak nejvíce prospívá politika současné české vlády? Člověk by se měl spíše podivovat nad tím, že superman na ministerstvu financí nedostává ocenění od podobné partičky každý rok.
pátek 23. září 2011
Nesouhlasím...
středa 21. září 2011
Palestina: šachy bez černých a bílých
Český pohled skrz mlhu
Podívejme se teď, jak se na věc dívají Češi. Je zajímavé, že zatímco o konfliktech třeba na Dálném východě nebo v rovníkové Africe nemají naši lidé příliš ponětí, s trochou nadsázky lze říci, že Blízkému východu neuniknou, ani kdyby chtěli. Je to často tím, že se tento region – a spor mezi Izraelci a Palestinci pak zvláště – takřka pravidelně objevuje v hlavním zpravodajství, včetně těch nejkomerčnějších televizních stanic. Názor na tamní situaci si tak udělá skoro každý, včetně babičky z Horní Dolní. Je fakt, že některé našince tento spor pro svou délku a „neřešitelnost“ možná už poněkud nudí (pěkně to glosoval jeden česko-izraelský žurnalista, když konflikt přirovnal k filmům o Jamesi Bondovi, kde zůstává zápletka, hrdina a padouši stejní, ale v každém díle se mění rekvizity). Pro řadu Čechů ale konflikt stále představuje velmi sledované a hojně diskutované drama.
Ze své zkušenosti vím, že asi největším problémem v tomto ohledu je až příliš často zřetelný černobílý přístup – lidé chtějí mít jasno a vědět kdo je „zlý“ a kdo „dobrý“. Ptají se, jestli mají spíš pravdu Izraelci, nebo Palestinci. Je to asi dědictví dob Studené války, kdy takovéto dělení světa bylo jasnější – hodně lidí ho vidělo zjednodušenou komunistickou optikou, nezanedbatelná část však ve stejné době tajně fandila Západu (včetně Izraele) a protivily se jim námluvy mezi komunistickými papaláši a politiky „třetího světa“ – včetně těch arabských a palestinských.
Dnes můžeme najít u Čechů přístupů více, přesto však stále v pohledu na Izraelce a Palestince nalézáme ona bondovská či westernová schémata. Izraelec musí být buď hrdina, nebo padouch – „udatný voják“ nebo „agresivní osadník“. Podobně tak Palestinec je buď „zbídačený uprchlík“, nebo „umouněný terorista v arabském šátku“.
sobota 17. září 2011
středa 14. září 2011
Let's Discuss it!?
pátek 9. září 2011
Něco ke čtení na víkend
úterý 6. září 2011
Radana Kubová: Lobbing ve Washingtonu
neděle 4. září 2011
Nemusíte se obtěžovat
pátek 2. září 2011
Jan Holzer: Ruské léto 1991
Jan Holzer je docent na Katedře politologie FSS MU.
obr: AP