pondělí 26. listopadu 2012

Dvě pozvánky


Rád bych čtenáře pozval na přednášku soudkyně Nejvyššího správního soudu Dr. Kateřiny Šimáčkové, která se uskuteční v pondělí 3. prosince od 14.00 na FSS v uč. P51 a bude věnována problematice lidských práv.
Dále, ve čtvrtek 6. prosince od 18.00 se na PrF MU v uč. 038 uskuteční seminář pořádaný Centrem pro lidská práva se soudcem ICTR a ICC Robertem Fremrem a Kateřinou Uhlířovou z PrF MU, která dříve působila u ICTY.
Budu se těšit na viděnou!

Šťastné a předvolební: pod stromeček dostaneme nový žánr

Letošní Vánoce budou ve znamení televizních reklam a internetových klipů kandidátů na třetího českého prezidenta. Poprvé v historii si budeme moci vyzkoušet, jaké to je být masírováni žánrem, který v USA letos slaví šedesáté narozeniny. Dočkáme se nějaké originality? A kam se od padesátých let předvolební klipy posunuly?
 
Více na Finmag.

středa 21. listopadu 2012

Michal Vít: Nefunkční SZBP Evropské unie

Evropská unie se stává v globálním kontextu minoritním aktérem, a to už i ve smýšlení samotných evropských představitelů. Společná zahraniční a bezpečnostní politika EU není žhavým politickým tématem na evropské a národní úrovni, což ukazuje, nakolik se vzletná integrační rétorika z devadesátých let (nejen) v oblasti společné zahraniční politiky EU posunula do vleku problémů značících zásadní principiální nesoulad ve fungování EU.

Více na Česká pozice.

Petr Přibyla: The EU’s Human Rights and Democracy Promotion Strategy Introduced

Two and a half years after the Treaty of Lisbon, the EU showed up with a new human rights face for its external relations. The often repeated words of Catherine Ashton, the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, stating that human rights have to be a “silver thread” that runs through everything the EU does in foreign policy, gained more realistic shapes. In order to achieve those goals, the EU came up with 3 steps over the last 11 months aiming to stitch the patchwork of the EU’s foreign policies and beef up the human rights and democracy promotion. The task is clear: strengthen, guarantee and promote human rights within the matrix of the EU external policies and push human rights further up the Brussels agenda despite the on-going economic crisis.

Více na Foreign Policy Blogs.

Jan Daniel: Kde vládne organizovaný zločin

Tvrdit, že kam nemůže stát, tam nastrčí gangstery, by bylo zbytečně troufalé a hlavně nepřesné. Zkušenosti ale ukazují, že mocenské vakuum v místech, kde se stát není schopen dlouhodobě prosazovat, si velmi záhy začíná nárokovat někdo jiný. Třeba tedy organizovaný zločin...

Více na Finmag.

pondělí 19. listopadu 2012

Changes of Power in Global Context

Since the end of the Cold War, there have been many debates and attempts to conceptualize, analyze or explain global change(s) of power from various perspectives. GP essay competition gives students of bachelor's or master's programs an opportunity to contribute to the debate.
 
The goal of the competition is to interpret changes of power at the global level which may include using different approaches to study of global politics (security/strategic studies, international political economy, approaches inspired by political sociology etc.). Participants' papers may be theoretical investigations or empirical analyses, but need to reflect or relate to global distribution of power in world politics since the end of the Cold War.
 
Papers will be assessed according to their originality, precision, and quality of argumentation. They must use a consistent referencing style and the length should be no longer that 3,000 words (including footnotes, excluding bibliography). Quallity of an essays will be assessed by anonymous reviewing.
 
The best essays will be published in the Global Politics magazine and rewarded 2,000 CZK (about 80 EUR); 1,500 CZK (about 60 EUR) and 1,000 CZK (about 40 EUR) in the form of voucher for buying academia literature.
 
Deadline of submissions: 31th December 2012.
 
Please send your papers or queries to: redakce@globalpolitics.cz.

pátek 9. listopadu 2012

Klidně se ptejte...

Hlasující v naší anketě ukázali tentokrát výborné predikční schopnosti a plných 82 % respondentů se strefilo, že Barack Obama zvítězí v amerických prezidentských volbách. Gratulace!
Obdobným výsledkem dopadlo i komentované tipování členů učitelského sboru z kateder MVES a politologie. Tu s větší či menší libostí se většina shodla na obhájení Obamova mandátu. Jediný výstřel zcela vedle vyslal největší odborník na danou problematiku - Petr Vilímek. Ale v jeho případě zřejmě zvítězily  preference či přání nad úsudkem.

Česká republika a Evropský soud pro lidská práva v roce 2011

Další kousek na světě! Hrabálkovic Alžbětku doprovodilo na světlo naše dítko - spolu s Ľubormírem Majerčíkem a Annou Matušinovou jsme publikovali kapitolu "The Czech Republic and the European Court of Human Rights in 2011", která vyšla v Czech Yearbook of Public and Private International Law. 
Počíst si můžete zde, gratulovat je k čemu spíše Hrabíkovi...

středa 7. listopadu 2012

R. Turcsányi: Chceme „európskeho“ amerického prezidenta?

Dá sa s určitým nadnesením povedať, že staronový americký prezident Barack Obama je asi najmenej populárny práve vo svojej krajine, kde vyhral iba pomerne tesnou väčšinou. Naopak, podľa prieskumov ho preferuje rozhodná väčšina obyvateľov v iných častiach sveta, Európu nevynímajúc. Práve na starom kontinente sa teší Obama neutíchajúcej podpore, keď podľa niektorých prieskumov by ho volilo až 90 % Európanov. Niektorí komentátori a média túto skutočnosť nazývajú „paradoxom“, keď podľa nich je Obama najmenej „európskym“ americkým prezidentom za dlhú dobu. Otázka však znie – chceme aby bol americký prezident naozaj viac zameraný na Európu? 

Pozrime sa na niektoré z tém, ktoré víria vzduch v medzinárodných vzťahoch v poslednom čase. Konflikt v Sýrii, Iránsky jadrový program a reakcie Izraelu, ekonomická situácia v Grécku a iných krajinách Eurozóny, bezpečnostná situácia v Iraku/Afganistane/Pakistane, situácia v Juhočínskom a Východočínskom mori, prevrat v Mali, bezpečnostná a humanitárna kríza vo Východnej Afrike. Pri pohľade na dlhodobejšie top témy môžeme pridať rast Číny, Blízkovýchodný konflikt, severokórejský jadrový program, „veľkú hru“ v energetickom regióne strednej Ázie, problematiku globálnej zmeny klímy, alebo ešte stále prebiehajúce (?) obchodné jednania WTO. 

Svetová politika sa dnes väčšinou nehrá v Európe a jej bezprostrednom okolí, a tam, kde sa hrá, zase Európa nemá dôležité postavenie. Kým prvá skutočnosť je fakt, ktorý sa ťažko dá zmeniť, no zároveň nemusí byť vnímaný negatívne, druhý bod je tým skutočným dôvodom, prečo Amerika Európu často ignoruje. Riešenie je však v rukách Európy. To by ale musela najskôr vyriešiť svoje vnútorné problémy, a(lebo) vytvoriť skutočnú spoločnú zahraničnú politiku, podporenú konkrétnymi nástrojmi, inými ako iba pasívne vysielanie svojej soft power. Očakávať od amerického prezidenta, že bude pomáhať riešiť Európe vlastné problémy, alebo ju bude zapájať do svetového diania, tak ako by to mal robiť správny starší brat, je trochu nemiestne.

Foto: euromed 

Proč nevyhrál?

Asi více důvodů:
1) "It's economy, stupid." Zdá se, že relativní oživení ekonomiky přišlo včas. "Yes, unemployment remains high at 7.9%, and the recovery has been slow. But slow growth and no growth sit worlds apart."
2) Latináři... :) "Polls of Latino voters show that Obama probably will get 70% or more of their vote."
3) Ground game: "Obama campaign officials have said for more than a year that the organization they were building to identify, register, mobilize and turn out supporters would provide the difference in a close election. ... The campaign has benefited from new techniques in identifying and targeting supporters and motivating them to show up at the polls."

Podrobnější výsledky prezidentských voleb viz např. zde.

pondělí 5. listopadu 2012

Romney will win

Even though conventional wisdom holds that Obama will win this year's presidential elections, it might not be the case...

1) Karl Rove knows things... "Romney has a small but persistent polling edge, leading in 19 of the 31 national surveys released in the last week... the GOP candidate was at or above 50 percent in 10 polls, Obama in none. President Barack Obama was ahead in seven of the polls and five were tied."
2) Independents are favoring Romney. And independents decide.
3) Young people are not really excited about this elections. Not a good sign for President Obama. "Young voters were a decisive ingredient in President Barack Obama's election bid in 2008. But the millennials appear to be missing in action this cycle."
4) Romney will probably win crucial swing-states Florida and Virginia, maybe also Wisconsin and Ohio.

Four more years?

Důležité volby?

Anne Applebaum sice pochybuje, ale kovaní straníci nikoliv...

Za republikány Krauthammer, který letošní prezidentské volby nazývá nejdůležitějšími od roku 1980. Obama dle něj demontuje konzervativní revoluci Reagana a buduje welfare state. "Reagan was an ideological inflection point, ending a 50-year liberal ascendancy and beginning a 30-year conservative ascendancy... Obama enacted liberalism’s holy grail: the nationalization of health care. His $830 billion stimulus, by far the largest spending bill in U.S. history, massively injected government into the free market — lavishing immense amounts of tax dollars on favored companies and industries in a naked display of industrial policy... An Obama second term means that the movement toward European-style social democracy continues, in part by legislation, in part by executive decree."

v.

Za demokraty E. J. Dionne Jr., který souboj dokonce přirovnává k boji mezi historickou epochou zastávanou zaslepenými zpátečnickými republikány a Tea Party na jedné straně a demokraty 21. století na straně druhé. "And so, beneath the attacks, the counterattacks, and the billions invested by small numbers of the very rich to sway the undecided, we face a choice on Tuesday that is worthy of a great democracy. My hunch is that the country will not go backward, because that’s not what Americans do."

neděle 4. listopadu 2012

More than ever, Nixon now! For you and me!

V létě byla ve washingtonském Newseum ("museum of news") skvělá video-výstava o amerických předvolebních televizních reklamách, které slaví 60ti leté výročí (viz foto výše). Od jednoduchých reklam, které chtěly díky nekonečnému opakování jména kandidáta vtisknout klíčové slovo do mysli voliče (viz video na konci postu), až po drsně útočné kampaně z 80. let a později. Příkladem byl například spot Bushe sr., který zničil kandidáta demokratů Dukakise poukazováním na jeho slabost ve věcech národní bezpečnosti (viz dřívější post na PM) a v otázkách boje proti zločinu. Viz níže. 


Pomalost Dukakisovy reakce na tento útok je pak považována za jeden z důvodů jeho prohry. Později se útočné reklamy ještě zintenzivnily, například v případě kampaně tzv. "Swift Boat Veterans for Truth", která svérázně zpochybňovala válečné zásluhy demokratického kandidáta Kerryho v kampani v roce 2004. Od té doby se také předvolebním podpásovkám říká "swiftboating".

Poslední ročník prezidentských kampaní máme za sebou a asi opět bude z čeho vybírat. Média se většinou nepozastavovala nad trapnými výpady Obamy vůči Romneyho majetku, nicméně příznivci GOP demokraty taky nešetřili. Co se týče historického srovnání, exklusivní je web Museum of the Moving Images, kde najdete většinu presidentských reklam a spotů, včetně báječného kousku "Nixon Now For You and Me".



Pro stručný "supercut" přehled všech kampaní, viz toto pěkné video z YouTube...

sobota 3. listopadu 2012

Nová anketa

Opět si můžete ověřit vaše predikční schopnosti - ptáme se, kdo vyhraje americké prezidentské volby. Tedy ne, komu fandíte, ale kdo stane v čele USA na příští čtyři roky. Hlasovat lze v aplikaci napravo od tohoto textu.