úterý 29. ledna 2013

Izrael poráža Síriu aj Severnú Kóreu

Pred chvíľou som si všimol pomerne zaujímavý článok na BBC o tom, že Izrael sa rozhodol nezúčastniť sa pravidelného review pred Komisiou OSN pre ľudské práva. Keďže sa jedná skôr o tému pre Marka Čejku, alebo Huberta Smekala, budem dúfať, že prispejú svojím komentárom. Osobne ma zaujalo, že podľa citovaného článku je Izrael vôbec prvým štátom, ktorý sa odhodlal k takémuto kroku - aj Síria, alebo Severná Kórea sa podobných review zúčastnili.

Zeman na hradě

Tak zřejmě to nebylo překvapivé jen pro mě, protože i většina hlasujících v anketě PM si myslela, že druhé kolo vyhraje Karel Schwarzenberg. Pár poznámek:
- Schwarzenbergova kampaň před druhým kolem asi opravdu zaspala. Nevypadalo to, že má silné téma a proti Zemanovi vystupovala poměrně slabě.
- Nemyslím si, že médiální podpora Schwarzenberga měla přesně opačný vliv, jak se teď mnohde píše a jak si asi myslí i Zeman. Skutečně si lze myslet, že desetiticíce původních voličů Schwarzenberga nebo nevoličů šlo k volbám a volili Zemana proto, že už měli dost komentářů ve prospěch Schwarzenberga? Nevím, to mi příjde jako pěkná idea, ale moc tomu nevěřím.
- Celkově ale byl Zeman asi moc silný soupeř a ministerské místo v současné vládě příliš velká nevýhoda.

Ozbrojené konflikty po konci studené války

MPÚ a MUNI Press vydali novou knihu, sborník Ozbrojené konflikty po konci studené války (Ivo Pospíšil, Zdeněk Kříž a kol.). Ve sborníku jsou například texty od Huberta Smekala a Ľubo Majerčíka (Vnitrostátními soudy a ozbrojenými konflikty), Kataríny Šipulové (Tranzitní spravedlnost v postkonfliktním prostředí: stíhání zločinů a usmíření společnosti), Lukáše Hodera a Ivo Pospíšila (Ozbrojené konflikty po konci studené války a proměny mezinárodního práva) a další kousky.
 
Sborník jsem ještě neviděl a ani na webu MPÚ zatím není, tak jsem zvědav, kdy to bude venku a jak to vypadá v reálu.

Politologický časopis má nový web

Politologický časopis, recenzované odborné periodikum, které vydává Mezinárodní politologický ústav, má od prosince 2012 vlastní webové stránky - www.politologickycasopis.cz. Najdete na nich informace o aktuálním čísle, pokyny pro autory i archiv starších čísel.

neděle 27. ledna 2013

Harvard táhne do boje

Poskytuji trochu nedostatkového zboží - pár odkazů na texty, které se nezabývají nejdůležitější intergalaktickou událostí posledního milénia - tuzemskými prezidentskými volbami. 
  • Akademický "Open access publishing" získal podporu z míst, odkud to asi moc nečekal. Samotný Harvard je nazloben na neustále stoupající ceny přístupu k odborným časopisům, tudíž podněcuje své vědce k publikování v žurnálech, které jsou volně přístupné. Ředitel Harvard Library Robert Darnton směrem k ostatním univerzitám prohlásil: "We all face the same paradox. We faculty do the research, write the papers, referee papers by other researchers, serve on editorial boards, all of it for free … and then we buy back the results of our labour at outrageous prices." Mimochodem, již více než 10 tisíc akademiků se kvůli neřestné cenové politice připojilo k bojkotu nizozemského vydavatelství Elsevier, jež spolu se Springer a Wiley patří k těm nejlačnějším. Více se dočtete v článku Harvard University says it can't afford journal publishers' prices
  • "The head of Greece’s statistics agency, Andreas Georgiou, is to face a criminal inquiry. An ex-employee of the Hellenic Statistical Authority (ELSTAT), Zoe Georganta, has accused him of colluding with the European Union’s statistical arm, Eurostat, to inflate Greece’s deficit figure for 2009, thereby justifying Greece's EU-IMF bailout, signed in May 2010, and its drastic austerity measures. Georgiou vehemently denies the charges." (...) "Some Greek commentators and politicians have seized upon these allegations as evidence of a wider plot against Greece or proof that the country was a victim of sinister forces from within and abroad. The strength of their argument does not stack up against the facts and feeds a misleading narrative in the public debate. This prevents a proper appreciation of the grave economic and fiscal errors made in the buildup to the crisis." Vysvětlení celé šlamastyky k nalezení v článku An issue of statistical significance in Greece.
  • Jeden zajímavý graf ze stránky Guns in the US. Ovšem doporučuji nedělat unáhlené závěry, ačkoliv tento graf k tomu jasně svádí. Jediné, co můžeme bezpečně říci, je, že v USA mají více střelných zbraní na 100 lidí, než jinde ve světě a také, že se tam více vraždí střelnou zbraní, opět na jednotku obyvatelstva. Když výše uvedené stránky navštívíte, uvidíte, že vysvětlení nemusí být tak přímočaré, jak se na první pohled jeví.
  • Na odlehčení ještě jeden grafík. Před pár měsíci u nás proběhla tiskem zpráva "Chcete dostat Nobelovu cenu? Jezte více čokolády, vyplývá ze studie doktora". Pochybuji, že něco takového onen doktor napsal, spíš se jen noviny moc neobtěžují s rozlišením korelace a kauzality. Profesor biostatistiky Thomas Lumley přišel ještě s mnohem přesnějším prediktorem zisku Nobelovky, než množství zkonzumované čokolády na jednotku obyvatel. Stačí prý vydělit počet písmen názvu státu počtem jeho obyvatel. Asi to bude pěkná blbost, ale korelační koeficient to údajně hází 0.921, což je mnohem lepší než "čokoládový koeficient" 0.721. Doufám, že to zas někdo nevezme vážně...

sobota 26. ledna 2013

Devin Townsend k závěru prezidentské kampaně

(a zřejmě i k výsledkům volby prezidenta). Kanadský excentrik vždy ovládal umění elegantní zkratky...

úterý 22. ledna 2013

Michaela Bendíková: President Obama’s Nuclear Policy

Since taking office, the Obama Administration has sought to enact policies that would fundamentally change premises on which the U.S. nuclear posture has lain since the dawn of the nuclear age. If Congress fails to act to prevent them, the United States will end up weaker and allies around the world will further question the validity and credibility of U.S. nuclear security guarantees.

Celá esej od Míši Bendíkové z Heritage Foundation je na webu Global Politics.
Foto: U.S. Navy

Jiří Bílek - Kyselá těšínská jablíčka (recenze)

Ačkoliv v dnešní době má Česká republika v Polsku jednoho ze svých nejbližších spojenců a vztahy obou zemí lze označit za dobré až velmi dobré, v minulosti tomu bylo občas právě naopak. Není proto divu, že se k tomuto tématu objeví nové akademické i neakademické práce, zkoumající tehdejší situace z různých úhlů pohledu. Poslední takovou publikací je kniha PhDr. Jiřího Bílka, CSc. s názvem Kyselá těšínská jablíčka.
 

úterý 15. ledna 2013

Nový China Leadership Monitor: Analýzy výsledkov 18. straníckeho kongresu

Čínsky stranícky kongres sa skončil pred dvoma mesiacmi a to je dosť dlhá doba na to, aby našinec, pod vplyvom aktívneho "záujmu" miestnych médií, zabudol, že nejaký podobný kongres vôbec prebehol. Po brilantných a hlavne bleskových analýzach priebehu a výsledkov tejto udalosti, ktorými sa predháňali prakticky všetky média, predkladaná (voľne dostupná!) publikácia ponúka už na prvý pohľad konečné uvoľnenie v podobe dostatočne hlbokých faktických a analytických štúdií na túto tému. Čo je China Leadership Monitor a o čom je najnovšie číslo?

CLM je dlhodobým publikačným projektom amerického Hoover Institute, fungujúcim pod Stanford University, ktorý od roku 2002 vydáva štyri krát ročne súhrn analýz reflektujúcich aktuálne dianie v Číne. Každé číslo pri tom prináša niekoľko plnohodnotných odborných príspevkov na danú tému, čím sa vlastne každá publikácia stáva samostatným zborníkom na práve aktuálnu tému. Tým sa jedná o celkom unikátny projekt a obrovskú studnicu faktov a analytických materiálov.

Najnovšie číslo CLM bolo vydané 14.1.2013 a jeho témou je, ako už bolo avizované, 18. stranícky kongres Čínskej komunistickej strany. Z pochopiteľných dôvodov som zatiaľ nestihol naštudovať obsah všetkých štúdií, ktorých je v danom čísle celkom 6, preto sa neviem vyjadriť ku konkrétnemu obsahu. Pokiaľ vás však zaujíma nejakým spôsobom vývoj v regióne východnej Ázie v najbližších rokoch - čo je podľa môjho názoru ekvivalent znamenajúci veľký globálny význam, vrelo odporúčam zoznámiť sa s názormi renomovaných autorov. Možno budete prekvapení, ako veľa toho v skutočnosti o fungovaní čínskej politiky vieme.

neděle 13. ledna 2013

V Rusku je vše větší

Zatímco v České republice si politikové kupují diplomky, v Rusku rovnou disertace.

Many Russian Doctoral Students Purchase Their Dissertations
169 companies offer custom-written doctoral dissertations for sale in Russia at prices ranging from the equivalent of $900 to $25,000, according to research by Ararat L. Osipian of Vanderbilt University. By one estimate, some 10,000 dissertations are written for pay each year in Russia, nearly one-third of the dissertations defended there. Advanced degrees are popular among Russian politicians. More than half of the members of the State Duma, Russia's main legislative body, hold doctoral degrees, Osipian reports.

Celý článek z Economics of Education Review zde.

Zeman v. Schwarzenberg

Jak rostla vlna vzdoru vůči duelu Zeman-Fischer, tak rostla i podpora Schwarzenberga v rekordně populární anketě PM. Z původně vyrovnaného souboje Schwarzenberg-Fischer nakonec vyšel jako jasný vítěz Karel. Tedy opět výborné predikční schopnosti.

A co v druhém kole? Zeman i druhý v pořadí získali v podstatě stejný počet hlasů, nicméně Schwarzenberg má myslím větší potenciál k růstu (moderní levice,  zelení, mladí... voliči jiných kandidátů,...), který asi předčí i disciplinovanost komunistů a daších Zemanových příznivců. Nebo ne a rozhodne nižší volební účast? S ohledem na pomerně dlouhý čas před druhým kolem, nebezpečné debaty a možnost různých neočekávatelných lapsů, nic není jisté.

V nové anketě se tedy ptáme, kdo vyhraje druhé kolo prezidentských voleb. Zeman? Nebo Schwarzenberg? Těsně, výrazněji nebo získá dokonce 60 a víc procent? Podle mě vyhraje Schwarzenberg s relativně velkým náskokem a získá skoro 60 procent. Pro mnohé půjde o souboj dvou zel, tedy Zemanova obhroublá osoba a opoziční smlouva na jedné straně a Schwarzenbergův věk a Nečasova vláda na straně druhé. Já si ale myslím, že zásadní nakonec bude pozitivní étos, který často volby rozhoduje. Tedy Schwarzenbergova (kde se to bere?) schopnost přilákat příznivce a působit slušně bude důležitější faktor než v mnohém bídné vládní výsledky, nižší volební účast nebo poměrně dlouhá doba od Zemanovy vlády a jeho postupný přerod ve favorita voleb. Co na to další bloggeři Politica Mundi?

sobota 12. ledna 2013

A hlavně - derivacemi nešetři!

Zajímavý článek z časopisu Judgment and Decision Making (č. 6/2012) o tom, že když přidáte do článku nějakou tu matematiku, byť naprosto nesmyslnou, tak jej čtenáři budou považovat za kvalitnější.
Článek The nonsense math effect od Kimmo Erikssona ke stažení zde.
Abstrakt:
Mathematics is a fundamental tool of research. Although potentially applicable in every discipline, the amount of training in mathematics that students typically receive varies greatly between different disciplines. In those disciplines where most researchers do not master mathematics, the use of mathematics may be held in too much awe. To demonstrate this I conducted an online experiment with 200 participants, all of which had experience of reading research reports and a postgraduate degree (in any subject). Participants were presented with the abstracts from two published papers (one in evolutionary anthropology and one in sociology). Based on these abstracts, participants were asked to judge the quality of the research. Either one or the other of the two abstracts was manipulated through the inclusion of an extra sentence taken from a completely unrelated paper and presenting an equation that made no sense in the context. The abstract that included the meaningless mathematics tended to be judged of higher quality. However, this "nonsense math effect" was not found among participants with degrees in mathematics, science, technology or medicine.

čtvrtek 10. ledna 2013

Internet nelže?

Zdá se mi to, nebo předvolební klipy jaksi mimoděk prezidentské kandidáty opravdu vystihují? Prázdný Fischer, autoritativní Zeman, neohrabaný Schwarzenberg, autentický Dienstbier, stylový Franz... Jako by ukazovaly, co v nich opravdu je. Více na Finmag.

Přestože PM je blog o mezinárodních vztazích, prezidentské volby táhnou i zde, jak ostatně ukazuje rekordní účast v naší mini-anketě. Kdyby člověk sledoval zpravodajské a publicisticke weby jen v posledním týdnu, snad by si mohl myslet, že do druhého kola postoupí Dienstbier a Schwarzenberg. Zajímavý nástup obou. Skoro to vypadá, že Fischer svůj náskok skutečně promarní... Asi se také ukáže, jak moc je svět města a internetu oddělen od českého obecného voličstva.

Výběr z četby:
Matěj Hollan: Dienstbier
Jan Patočka: Dienstbier
Erik Tabery: Ne Franz
Reklamní odborník: Schwarzenberg

A co se týče včerejší televizní debaty. Neskutečně zoufalý Franz, suverénní Dienstbier a slabý Schwarzenberg, ale to se asi dalo čekat. Překvapením pro mě byla neprofesionalita moderátora Moravce, který jakoby chtěl taky kousek slávy a snažil se být vidět za každou cenu. Úplný opak role, kterou by měl hrát. A to zkoušení kandidátů z textu ústavy. Trapas...

úterý 8. ledna 2013

Cenzúra, umenie a kreativita

Hladinu politického života v Číne v uplynulých dňoch rozvírili protesty okolo Nanfang Zhoumo (Južný týždenník). Ten tradične zaujíma liberálne stanoviská a jeho popularita rozhodne nie je ohraničená jeho domovskými južnými provinciami, ale patrí medzi najvýznamnejšie celoštátne periodiká. Celá kauza vznikla, keď cenzúra zmenila kritický novoročný článok voči spoločenským pomerom tak, že v konečnom dôsledku dával pomerne konformný provládny zmysel. Editori týždenníku to, možno trochu prekvapujúco, takto nenechali a zahájili protest, ktorým si rýchlo získali sympatie mnohých ľudí. O situácii informuje napr. Al Jazeera, New York Times a ďalšie médiá ako China Digital Times, Epoch Times, Tea Leaf Nation.

Ale o inom som chcel. Pre našinca môže byť prekvapujúce, ako kreatívne a umelecky mnohí Číňania na túto situáciu zareagovali, najmä keď práve "kreativita" a "umenie" nezvyknú byť medzi pojmami, ktoré sa nám vybavia na prvých miestach pri spomenutí „Číny“.

V zmysle tradičného cang tou shi (básne so skrytým významom) sa zachovali mnohé médiá, ktoré rôznymi spôsobmi „zakódovali“ svoju podporu Nanfang Zhoumo vo svojich článkoch, keďže otvorený článok na podporu (by) im cez cenzúru neprešiel. Spojenie znakov v rôznych poradiach dáva buď čisto názov „Nanfang Zhoumo“, alebo ďalšie povzbudivé heslá, podporujúce tento týždenník (viď obrázok). Cenzúra môže byť v konečnom dôsledku celkom dobrý spôsob na precvičovanie kreativity tvorcov a pozornosti čitateľov.


Challenges for Obama

The latest Global Politics Symposium is aimed on finding the most important challenges for the new president of the USA. Besides that, we also asked scholars with different theoretical, cultural and/or ideological background to propose a major advice on the challenge(s) they identified. It is our great pleasure to publish answers of Robert Shapiro (Columbia University), Zlatko Šabič (University of Ljubljana), Derek Beach (Aarhus University, Denmark), Ondřej Ditrych (Institute of International Relations, Prague), Arshin Adib-Moghaddam (School of Oriental and African Studies, London) and Valentina Cassar (University of Malta).

See Global Politics.

The UACES prizes

If you have made a substantial and original contribution to knowledge in the area of contemporary European Studies in the past 12 months, with the publication of a book, or the completion of your thesis, we would invite you to enter our competition for the UACES prizes.

The deadline for nominations is 31 January 2013. Find out more and nominate at www.uaces.org/awards.

pondělí 7. ledna 2013

Nové číslo Bulletinu Centra pro lidská práva

Co vás čeká v novém čísle Bulletinu? Díky již zaběhnuté spolupráci s Veronikou Bílkovou se přímo od české zástupkyně v Benátské komisi dozvíte novinky ze zasedání tohoto důležitého tělesa působícího v rámci Rady Evropy. Neminou vás tradiční souhrny o dění v Haagu, Štrasburku a Lucemburku a seznámíte se s obsahem řady nových zpráv a problémů. Jako překvapení jsme pro vás nachystali recenzi na novou knihu rozhovorů Tomáše Němečka s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským z pera Kláry A. Samkové, která se mnohých probíraných událostí přímo účastnila a jak je jejím dobrým zvykem, má na ně trochu jiný názor než ostatní protagonisté. 
Bulletin si můžete přečíst zde.

Číslo 3 žije!

Koho volit v prvním kole prezidentských dostihů? Tak se ptá řada lidí, kteří na konci ledna za plentou nechtějí vybírat mezi Zemanem a Fischerem. Do druhého kola se myslím nedostane liberální (?) Franz (v případě postupu by v druhém kole asi neuspěl) ani konzervativní Sobotka a ani dámy kandidátky. Kdo tedy zbývá?

Více na Finmag.

neděle 6. ledna 2013

Ázijské rodinkárstvo


To, že sa v Ázii vo všeobecnosti teší rodina o niečo väčšej úcte a má o niečo väčšiu váhu ako u nás je dobre známe. Často krát sa s tým stretávame aj v politike, Severná Kórea je asi najviac notoricky známy príklad rodinných dynastií. Kishore Mahbubani vo svojom článku Dynastic Asia však spomína príkladov viac: nová juhokórejska prezidentka Park Geun-hye je dcérou kontroverzného Park Chung Heo, nový čínsky líder Xi Jinping je synom vice-premiéra Xi Zhongxuna, (staro)nový japonský premiér Shinzo Abe je vnukom a synovcom dvoch bývalých premiérov. Autor spomína podobné situácie aj na Filipínach, v Malajzii, Singapure, Indii a Pakistane. Mohli by sme ho ešte doplniť o, samozrejme, Brunej, ale aj Thajsko, Myanmar-Barmu, prípadne ďalšie príklady zo západnej Ázie.

Mahbubani však neposkytuje iba výpočet príkladov štátov s rodinnými dynastiami. Predkladá tézu, že kým pri raste popularity a postavenia mohlo lídrovi jeho rodinné zázemie pomôcť, presne naopak to môže byť počas doby v úrade, kde akýkoľvek sentiment za predchodcom môže byť vysoko kontraproduktívny a môže viesť k osobnému neúspechu a kríze v štáte. Autor je však pomerne optimistický, keď tvrdí, že našťastie väčšina lídrov vo východnej Ázii pristupuje k svojmu úradu a krajine zodpovedne.

Uvidíme, ako sa s takýmito vyhliadkami popasuje súčasná generácia vodcov. Nie len ten severokórejský sa asi bude musieť občas rozhodovať medzi rodinou a krajinou.

sobota 5. ledna 2013

Fischer, Dienstbier, Schwarzenberg

Zdá se, že volby budou, tak je na čase se rozhodnout, koho volit. Ale podle jaké strategie se rozhodovat? "V prvním kole srdcem, v druhém rozumem?" Podle videoklipů? Podle množství tetování? Ideologicky? Objeví se v druhém kole duo Zeman-Fischer? Jelikož místo Zemana v druhém kole se zdá jisté, ptáme se v anketě PM na ono druhé volné místo. Kdo má největší šanci se do druhého kola podívat? 

Tedy ne, koho budete volit... Ale kdo se do druhého kola podle vás dostane nebo má největší šanci se dostat. Zatím to vypadá na trojici Fischer, Dienstbier a Schwarzenberg. Nebo snad někdo jiný?

pátek 4. ledna 2013

Mýlíme se...

Vytáhnu ze schránky dnešní Hospodářské noviny a hned na první stránce se na mě culí infografika s názvem "Návrat k Československu" a s ní i zde reprodukovaný výsek. HN samozřejmě patřily ke sdělovacím prostředkům, které si s radostí zgustly na počtářské chybě ministerstva vnitra při ověřování podpisů pro kandidáty prezidentských voleb. Bohužel, ani česká odpověď na Financial Times se moc nepředvedla. Průměrný plat v Československu spočítala zprůměrováním průměrného platu v ČR a SR, přičemž samozřejmě počtáři HN zapomněli, že v ČR a SR žije rozdílný počet lidí, tudíž formulka (průměrný plat ČR) +  (průměrný plat SR) / 2 dává stejně smyslu jako sčítání průměrů. Na místě bylo použití váženého průměru ( ((průměrný plat ČR)*(počet pracujících v ČR) + (průměrný plat SR)*(počet pracujících v SR)) / (počet pracujících v ČR) + (počet pracujících v SR), které by přineslo i vyšší průměrnou mzdu. Pochopitelně, jeden obrázek nedosahuje důležitosti prezidentské volby, ale očekával bych, že aspoň na titulní straně se podobných kopanců budou noviny zaměřené na ekonomiku vyvarovat a pořídí si nějakého korektora se znalostmi matematiky pro základní školy. Poslední dobou se mi zdá, že se v HN zlepšila gramatická úroveň, hrubek projde méně, bohužel, stále se vyskytují kopance typu záměny miliard za bilióny apod. Ale co už, také chybuji často a rád...