sobota 31. října 2009
Co Čech, to odborník na EU a Listinu zvláště
čtvrtek 29. října 2009
Neokonzervativní Havel na Sciences Po
"Trávník, jak známo, nevyroste tím, že za něj budeme tahat."
středa 28. října 2009
Sázka do loterie jménem Rio
pátek 23. října 2009
Prezidentokratura
Že Václav Klaus využívá nejasného znění Ústavy a odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu, to ještě pochopím a pro budoucnost bych byl rád, aby se otázka ratifikace mezinárodních smluv (zda prezident podepsat musí) jasně vyřešila. Ale vůbec nechápu jeho odpudivou eskapádu se sudetskými Němci a mizivou reakci české politické scény. Může mně někdo vysvětlit demokratičnost a legitimitu doplňků k ústavními většinami schválené mezinárodní smlouvě, které učiní jediný člověk a tím přebije vůli Parlamentu? O případné české výhradě (byť nikoliv formou změny Lisabonu či protokolu k němu, ale jen formou příslibu Evropské rady) k Lisabonské smlouvě by snad měla být vedena důkladná parlamentní diskuze (jakkoliv jsem vůči schopnostem této politické garnitury dost skeptický) a ne, že pana prezidenta něco napadne a úřednické vládě se to také docela pozdává! Tedy - demokraticky zvolení zástupci lidu by měli rozhodnout o tom, že to, co schválili, se jim už nelíbí, a že chtějí, aby se na české občany nevztahovala Charta. Sice je to dost absurdní, chtít připravit občany o práva, která by měli vůči EU, ale co už. Současná situace, kdy jeden přímo nevolený člověk nejenže brání vůli Parlamentu, ale dokonce ji mění bez jeho svolení a bez hlubší diskuze, mně přijde nepřijatelná. Musel jsem se hodně krotit, abych nerozšířil drulákovské řady...
Foto: Novinky.cz.
sobota 17. října 2009
Oslabení Atlantisté a nejistota v České republice
In the 1970s, Henry Kissinger lamented: “When I want to call Europe, I cannot find a phone number.” The Czech Republic has more than one phone number these months. Powerful Social Democrats and weakened Atlanticists make Prague an unstable ground for the new U.S. initiative. A timely and clear decision on the Czech role in the new Obama strategy should not be expected from Czech policymakers.Je ovšem nakonec otázka, jestli vůbec po ČR někdo nějaké rozhodnutí bude chtít. Podle Mirka Topolánka, který se k této věci vyjádřil ve čtvrtek na Česko-německém dni na FSS, nebude ČR muset před volbami v červnu 2010 rozhodovat o nic zásadním. Po volbách se s tím asi bude muset poprat Jiří Paroubek, což možná bude velmi pěkný politický "kotrmelec"... Teď nezbývá než čekat, s čím do střední a východní Evropy přijede za týden americký viceprezident Biden.
(obrázek Reuters Pictures)
pondělí 12. října 2009
Irving Kristol (1920 – 2009)
Irving Kristol prošel pozoruhodným vývojem. Od trockisty a levicového liberála se během šedesátých let přesouval ke kulturně konzervativním proudům politického myšlení a politiky jako takové. Při štěpení na americké levici v 70. letech byli lidé v jeho okolí označeni radikálními kolegy za nové konzervativce a nepřátele pravého liberalismu. Neo-konzervativci se sice této nálepce bránili, ale neúspěšně. Po debaklu svých nadějí v Demokratické straně se mnozí z nich dali k Republikánům a pravici celkově, až se jim podařilo získat řadu vlivných míst v administrativě prezidenta Reagana. Po konci studené války se tito staří neokonzervativci projevili jako realisté a žádali návrat americké politiky do „normálních časů“. To už nicméně nastupovali noví Kristolové, Kaganové a Wolfowitzové se svými představami pro nové americké století.
Od současných neokonzervativců tak dělí jeho původní otce zakladatele více než jen jedna generace. K současným neokonzervativcům se výrazně a často názorově připojoval druhý otec zakladatel, Norman Podhoretz, nicméně Kritol st. zůstával spíše opatrný. Sice nejspíš nesouhlasil s řadou iniciativ svých následovníků, ale z nového života „svého“ hnutí se radoval.
… the United States emerged as uniquely powerful. … With power come responsibilities, whether sought or not, whether welcome or not. And it is a fact that if you have the kind of power we now have, either you will find opportunities to use it, or the world will discover them for you. … As a result, neoconservatism began enjoying a second life, at a time when its obituaries were still being published.
Některé komentáře ke Kristolově životě můžete najít na stránkách jeho domovského American Enterprise Institutu, na stránkách WSJ od jeho dlouholetého spolupracovníka J. Q. Wilsona a další kousky např. od Krauthammera, Johna Podhoretze nebo i Williama Kristola.
pátek 9. října 2009
Transparency se nevytáhla
"Na amerických univerzitách je plagiátorství trestáno vyhazovem. U nás ne. Na světě existuje přitom množství sofistikovaných softwarů, které umí plagiátora spolehlivě odhalit." Tak tedy - u nás ano (vyhazuje se) a stejně tak již delší dobu funguje dotyčný software, který přebírají i další univerzity a pokrok se údajně blíží dokonce i na UK (na theses.cz již participuje 22 univerzit). Osobně myslím, že politika MU - tedy zveřejňovat závěrečné práce - nese ovoce a přinejmenším motivuje studenty a koneckonců i autory posudků k lepším výkonům.
Filipika paní Krnáčové, kterou se snaží napadnout celé české vysoké školství, nepřípustně generalizuje a vypovídá maximálně o PrF ZČU, respektive o práci akreditační komise, o ničem jiném. Jenže mediální kolečko se opět roztočí, slova paní ředitelky převezme ten komentátor, pak onen analytik a rázem tu máme nezpochybnitelný fakt, že u nás panuje akademický středověk...
čtvrtek 8. října 2009
Tipy na četbu
Lidská práva
Mary Robinson o Goldstoneově zprávě, Stephen M. Walt a Ehud Barak taktéž.
WSJ: Obama raději rozlobí Čínu kvůli pneumatikám než kvůli dalajlámovi.
EU a Evropa
Timothy Garton Ash - Obama a Evropská zahraniční politika + budoucnost Evropy.
Profesor z Princetonu Harold James o německých volbách.
Soudce německého Spolkového ústavníhou soudu Udo Di Fabio - Za jakých podmínek má EU budoucnost?
Charles Kupchan v rozhovoru o budoucnosti evropské zahraniční politiky.
Skvělý Jan Macháček k Lisabonu.
The Economist hodnotí práci Komise, Špidla moc nezabodoval.
Ekonomie
Robert Solow - rozhovor. Arthur B. Laffer o krizi. Robert J. Samuelson - Velká deprese nebyla daleko. Richard Posner: How I became A Keynesian. Greg Mankiw: Lékařská péče nebude nikdy rovná. Brad DeLong - makroekonomové by měli více čerpat z historie. Ian Bremmer a Nouriel Roubini - Jak Fed může zabránit příští bublině.
Paul Krugman o žalostném stavu politiky v USA + ekonomika vyžaduje další injekci + Je lehké býti zelený + o nevzdělaných Američanech + recenze na knihu o Keynesovi (R. Skidelsky).
Stiglitz, Ocampo et al debatují o reformě mezinárodního monetárního a finančního systému.
Robert Reich o strašáku americké nezaměstnanosti.
Video: Bernanke o regulaci, Stiglitz o budoucnosti kapitalismu.
Írán
10 věcí, které o Íránu nevíte. Big IR guns on Iran: Robert Kagan, Joseph S. Nye, Fareed Zakaria, Jako bonus Henry Kissinger k Afghanistánu.
Různé
Naprosto výtečný David Brooks o dvou typech vládnutí.
Anann, Sen a Camdessus se obrací s výzvou na G-20, Ban Ki-moon zase na OSN. Chris Patten o Číně. Michael Moore - Kapitalismus je zlo. Gorbačov k jaderným zbraním.
10 nejšílenějších věcí, které kdy zazněly v OSN. A OSN ještě jednou - na zasedání VS OSN jste se před nedávnem mohli pokochat vystoupeními hlav států, mj. Íránu, Libye či ČR (Klaus moc nekopal); zde seznam všech vystupujících, příspěvky dostupné textem i na videu. Nelichotivé vysvědčení pro Ban Ki-moona od Newsweeku. Problémy v Radě OSN pro lidská práva.
Mučení nefunguje. Zakaria o protiraketové obraně. Joseph Nye: Americká moc ve 21. století.
úterý 6. října 2009
V dálce už jsou vidět blesky...
pátek 2. října 2009
Otevřený dopis Obamovi k protiraketové obraně
In the wake of your recent decision on European missile defense, we write in the hope that you honor the deep and principled connections that have bound the United States and the nations of Central and Eastern Europe since the time of Woodrow Wilson. Mindful of these links, we are concerned about the impact that canceling the planned missile defense sites in Poland and the Czech Republic will have on our relationship with these strategic allies, other countries in the region, and our global credibility.
The Polish and Czech installations were a proposed response to the threat from Iran's missile and nuclear programs. As you said in April in Prague, "Iran's nuclear and ballistic missile activity poses a real threat, not just to the United States, but to Iran's neighbors and our allies. The Czech Republic and Poland have been courageous in agreeing to host a defense against these missiles." ....
Barack Obama will likely be the first President to break from the post-Cold War consensus that has characterized U.S. policy in the region for the past twenty years. ... In the immediate future, this is likely to translate into at least two practical changes in U.S. policy in the region: (1) a slackening (in deed if not in word), of U.S. support for the eastern enlargement of NATO and (2) a prioritization (likely temporary) of U.S. bilateral links with Russia.