úterý 30. listopadu 2010
SZBP anekdota
Harry Potter jako globální byznys
Více na Finmag.
Photo: ČTK
sobota 27. listopadu 2010
Nakrmte vaše iPody
pátek 26. listopadu 2010
Sarah Palin in the News
The Post article thus sets up a very interesting observation. First off, what US outlets are non-US press using to get information about America itself? It seems that they are more likely reading and re-reporting information from left-wing blogs than from the New York Times, which is hardly a right-wing stalwart known for leaping to the defense of Sarah Palin. As a result, what does this mean for America's image in the world?
In the interview, Palin expressed her worry that President Obama would avoid pursuing an aggressive policy to deal with the North Korean threat (which she somehow correctly identified as from the "North" a mere 8 seconds before her comment about the allies). There is merit in discussing how "aggressive" the US posture should be toward the Korean peninsula, and whether or not the former governor is too trigger-happy, or whether the current president is too trigger-averse. But a future problem for Palin, if she ever is to return to US electoral politics, is going to be her portrayal in the international media long before she implements any international policy. President George W. Bush, of course, was no stranger to this; Spiegel had determined that he was a boots-wearin' tobacco-spittin' gun-slingin' Manichean cowboy long before September 11, 2001.
Domestically, of course, these sorts of stories embolden and strengthen Palin among her supporters. Every mother who has mixed up the names of her children (and anyone with siblings knows this happens) is far more likely to identify with Palin than with a blogger citing a slip of the tongue as evidence of her foreign-policy inexperience. It allows her to further depict the media as out-of-touch and biased, and to depict herself as a common-sense mainstream person. But for the publics of France, Netherlands, Germany, India, and the Czech Republic, it will likely be the only impression of Palin they get.
čtvrtek 25. listopadu 2010
Rozbíjení Foucaultova mýtu
středa 24. listopadu 2010
Demokracie na Kubě?
neděle 21. listopadu 2010
Politica Mundi před 2 roky: Bend the Arch of History
sobota 20. listopadu 2010
Pražský srpen 68 v Berkeley
pátek 19. listopadu 2010
Global Politics a energetická bezpečnost
Bezpečnostní hrozby a rizika tankerové přepravy ropy
Tomáš Vlček
Ruské společnosti Lukoil a TNK-BP v energetice Evropské unie
Anna Leshchenko, Ivana Týčová
čtvrtek 18. listopadu 2010
Kulturní zápisník
pondělí 15. listopadu 2010
Law and Politics: Přesvědčovací síla Nejvyššího soudu USA
Lobbing v Praze
Vedle řekněme teoretického přístupu k lobbingu a zájmovým skupinám se konference zaměřila i na otázku zavedení regulace lobbingu v ČR. I když z hlediska obsahu konference zásadně nepřekvapila, očekávala jsem více podnětů z hlediska přístupu k dané problematice spíše než deskripci aktuálního stavu regulace lobbingu (možná se dočkám v knize). Zajímavé byly především diskuze se zástupci profesionálních lobbistů, lidmi z Transparency International ČR a zahraničními hosty, kteří referovali o svých zkušenostech s lobbingem v rámci britské, americké i EU arény.
Jako červená nit se diskuzí vedla otázka zavedení regulace lobbingu v ČR a v podstatě se všichni z přednášejících shodli na pozitivech regulace lobbingu, resp. vytvoření určitých pravidel/mantinelů, v jejichž rámci by se měla lobbistická činnost odehrávat. Regulace tedy nemá principiálně znamenat omezení práv na reprezentaci zájmů. Jejím cílem by mělo být nastavení stejných pravidel hry pro všechny zúčastněné, jako jsou např. podle jedné z panelistek vytvořena pravidla pro bankovní sektor.
Bohužel se v průběhu konference diskuze stočila pouze na regulaci prostřednictvím legislativní normy – zákona o lobbingu – a na profesionální lobbisty, kteří však obecně představují, zejména pak v ČR, pouze malou část lobbistické komunity. Nelze opomenout tzv. in-house lobbisty, ani jiné možnosti a metody regulace lobbingu.
Pokud to však mám shrnout, tak převážil pozitivní dojem z konference. Jednak je to, doufám, první impulz k diskuzi na téma regulace lobbingu v rámci české vědecké obce či celospolečenské diskuze jak „očistit“ lobbing od současného negativního vnímání. A co se týče přijetí zákona o lobbingu u nás? Někde by se začít mělo. Koneckonců, jak vyplynulo z vyjádření některých panelistů, ani např. v USA nebyla situace ohledně lobbistické legislativy zrovna ideální a v současné době je na federální úrovni v platnosti již několikrát revidovaná úprava lobbistického zákona. Podobně je tomu i v Kanadě.
Obrázek viz http://www.claybennett.com.
Mgr. Radana Kubová je interní doktorskou studentkou na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU. Odborně se zabývá lobbingem a zájmovými skupinami v kontextu Evropské unie a ČR.pátek 12. listopadu 2010
Šperk jako diplomatická zbraň
úterý 9. listopadu 2010
Bush je zpět
čtvrtek 4. listopadu 2010
Dilma = Lula v sukni?
Bohaté dámy neuspěly
pondělí 1. listopadu 2010
Výběrová řízení - stážista Centra pro lidská práva a redaktor časopisu Global Politics
Centrum pro lidská práva a demokratizaci při Mezinárodním politologickém ústavu MU hledá stážisty z řad studentů práva a sociálních věd. Stážisté se budou podílet na pořádání konferencí, řešení grantových projektů a přípravě informačního Bulletinu. Více informací zde.
Internetový časopis Global Politics, který působí pod patronací Mezinárodního politologického ústavu MU, hledá redaktory. Více informací najdete na stránkách Global Politics.