pátek 14. srpna 2009

Četba na víkend

Nina L. Khrushcheva (odkazuji záměrně na anglické znění, u článků z Project Syndicate je ale k dispozici i znění české, nicméně překlad občas zaskřípe) se zamýšlí nad odkazem svého slavného praděda, a to ve spojitosti s osudy generála Bély Királyho, vůdce maďarských protiokupačních bojovníků z roku 1956, a nedávno zemřelého polského filosofa Leszeka Kolakowského.

Bývalý eurokomisař pro vnější vztahy a současný rektor Oxfordské univerzity Chris Patten doporučuje NATO ještě setrvat v Afghanistánu, přičemž uvažuje v širších perspektivách domino efektu a kreslí paralely s Mnichovem a Vietnamem.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon vyzývá Čínu k boji proti klimatickým změnám.
"China is one of the world’s fast-growing economies. Last year it also became the leading emitter of greenhouse gases.(...) I urge China to exercise still further the global responsibilities that come with global power. I ask China to act in the global public interest, as well as its national interest."

Spíše k pobavení: Švédové bojují s Bruselem o svůj cucací tabák.

Zajímavý postřeh the Economist s přiléhavým názvem:
Swastikas are funny things.

Pod švédským předsednictvím se začínají dít věci! EU speaks out on Chechnya murders.

Někdejší Bushův mozek Karl Rove se s Obamou příliš nemazlí.

A závěr patří krizi - ředitel EBRD Thomas Mirow doporučuje, co má Evropa dělat, aby vyšla z krize silnější. Dost diskutabilní příspěvek bývalého francouzského premiéra a lídra Socialistické strany Michela Rocarda nejen o krutosti kapitalismu, ale i o špatném vkusu evropských voličů ("In these circumstances, a majority of European voters have recently shown, once again, that they favor the right and its tendency to support the fortune seekers. A bleak future awaits us.").
Profesor ekonomie z Berkeley Brad deLong chce, abychom se zamysleli "how conservative the policies implemented by the world’s central banks, treasuries, and government budget offices have been. Almost everything that they have done – spending increases, tax cuts, bank recapitalization, purchases of risky assets, open-market operations, and other money-supply expansions – has followed a policy path that is nearly 200 years old, dating back to the earliest days of the Industrial Revolution, and thus to the first stirrings of the business cycle." DeLong dodává, že "Ever since, whenever governments largely stepped back and let financial markets work their way out of a panic out by themselves – 1873 and 1929 in the United States come to mind – things turned out badly. But whenever government stepped in or deputized a private investment bank to support the market, things appear to have gone far less badly." A navíc má ještě one big question: "why didn’t the US Congress follow the RFC/RTC model when authorizing George W. Bush’s and Barack Obama’s industrial and financial policies? Why haven’t the technocratic institutions that we do have, like the IMF, been given a broader role in this crisis?"

Žádné komentáře: